Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zobacz Chrzanów na filmie z 1938 roku. „To poezja!" (WIDEO)

10.03.2021 17:00 | 5 komentarzy | 7 078 odsłon | Tadeusz Jachnicki
W internecie krąży 18-sekundowy film ukazujący przedwojenny Chrzanów. Jest prawdziwy.
5
Zobacz Chrzanów na filmie z 1938 roku. „To poezja!" (WIDEO)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
To "kilkunastosekundowe ujęcia targu na rynku w przedwojennym Chrzanowie (woj. małopolskie) a także Żydów spacerujących na ulicach miasta. Bardzo dobrej jakości materiał filmowy pochodzi z 1938 roku" - czytamy na kanale Hist_PL na YouTube, który udostępnia film.

- Autentyczność tego filmu jest właściwie stuprocentowa. Porównywaliśmy klatka po klatce z fotografiami, które mamy w swoich zbiorach. Detale porównawcze to głównie elementy kamienicy Jakuba Braunera oraz stojącej obok. Jest jeden do jednego. Co ciekawe na tym archiwalnym nagraniu widzimy dzień targowy. Zauważalna jest też studnia. Te pierwszych 10 sekund filmy to rzecz niezwykła, poezja. Po wspomnianych 10 sekundach mamy kilkusekundową sekwencję przy jakiejś kamienicy. Tutaj nie mamy pewności, ale przypuszczamy, że mogą to być kamienice wyburzone po wojnie. W tym miejscu obecnie stoi bank PKO.
Nagranie ukazuje Chrzanów, którego już dawno nie ma, miasto różnorodne kulturowo, które po II wojnie światowej zostało z tego wszystkiego wyjałowione - mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich.

Przyznaje, że filmy z czasów przedwojennych ukazujące Chrzanów to niezwykła rzadkość. Ten opublikowany przez Hist_PL jest chyba jedynym z pierwszych.

- Oczywiście będziemy próbować dotrzeć do źródła, do oryginału tego filmy i go pozyskać do naszych zbiorów - zapewnia Kamil Bogusz.