Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Niewiele jest miejsca dla kobiet w lokalnej polityce naszego regionu

08.03.2021 17:00 | 1 komentarz | 3 508 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Przy okazji Dnia Kobiet popatrzmy jaki jest udział płci pięknej w samorządach ziemi chrzanowskiej. Na listach wyborczych pań było więcej niż wymaga parytet. W samych radach, niestety, nie wygląda to już tak dobrze.
1
Niewiele jest miejsca dla kobiet w lokalnej polityce naszego regionu
Rada Gminy Babice: Mateusz Kulawik, Krzysztof Sadowski, Marcin Cudak, Józefa Bałys, Krzysztof Trzaska, Janina Mastalska, Maciej Kadłuczka, Bogusław Kaszuba, Robert Matyskiel, Iwona Warchoł, Ryszard Kuciel, Kamil Myrcik, Iwona Tarabuła, Radosław Warzecha (wójt), Tadeusz Biel, Marika Noworyta. FOT. Michał Koryczan
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że od 2014 roku w wyborach samorządowych w Polsce obowiązuje tzw. parytet, czyli wymóg obecności na listach wyborczych minimum 35 proc. kobiet (podobny wymóg dotyczy mężczyzn).

W powiecie chrzanowskim na wszystkich listach do rad samorządowych o role radnych ubiegało się 42 proc. kobiet. W powiecie krakowskim kandydatek było o dwa punkty procentowe mniej. W obu przypadkach do samorządu weszło znacznie miej.

Na ziemi chrzanowskiej kobiety stanowią 28 proc. wszystkich radnych. W Libiążu, Chrzanowie, Trzebini oraz w Krzeszowicach to 28,57 proc. W radach Alwerni i Babic po 33,33 proc. A w radzie powiatu chrzanowskiego zaledwie 20 proc. składu.