Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Kto już chorował, nie będzie tak szybko szczepiony. Zmiany w zasadach szczepień przeciw COVID-19

06.03.2021 19:11 | 0 komentarzy | 3 523 odsłony | Alicja Molenda
Ministerstwo Zdrowia wydało w sobotę komunikat w sprawie zmian w zasadach szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna.
0
Kto już chorował, nie będzie tak szybko szczepiony. Zmiany w zasadach szczepień przeciw COVID-19
Fot. W. Pohnke Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dłuższe odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 będą obowiązywać osoby, które jeszcze jej nie miały.

W przypadku preparatu AstraZeneca przerwa wyniesie 12 tygodni, w przypadku szczepionki od Pfizera i Moderny do 6 tygodni.

Ozdrowieńcy, czyli osoby które już chorowały na COVID-19 i figurują w systemie, mają być szczepione w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana im liczba dawek zostanie dopiero określona.

PAP podała, że MZ zalecenia wydało po opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów.

"Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami" - czytamy w komunikacie.

Powyższe zalecenia dotyczą osób, które nie otrzymały dotychczas pierwszej dawki szczepionek.