Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

27.02.2021 10:00 | 0 komentarzy | 1 245 odsłona | Tadeusz Jachnicki
LEKTURA NA WEEKEND.
Choć sama mówi: "Ja jestem nieciekawa, za to ciekawe są historie, które opowiadam...", to "Reporterka", czyli rozmowa z Hanną Krall jest porywająca, jak teksty, którymi od dziesiątków lat nas raczy.
0
Reporterka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To ona jest przecież autorką niezwykle poruszającej książki zbudowanej na wywiadzie z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców powstania w warszawskim getcie. Książki, która weszła do kanonu lektur szkolnych; książką o której brytyjski historyk Norman Davies mówi „jest obowiązkowa na drodze do poznania Polski".

Wracając jednak do "Reporterki". To nie tyle wywiad z Hanną Krall, co kompilacja rozmów, które różni dziennikarze przeprowadzili z tą polską reporterką na przestrzeni lat. Sklejenia wszystkiego w całość podjął się Jacek Antczak. On wybierał, dopasowywał, uzupełniał swoimi rozmowami z bohaterką.

Krall jest jedną z najczęściej tłumaczonych polskich pisarek, choć sama protestuje, by ją tak nazywać. "Jestem reporterką" - powtarza.

Kompilacja zaproponowana przez Antczaka pozwala lepiej poznać tę wybitną postać, rzeczywistość w jakiej pracowała, bohaterów jej reportaży, a nawet w części odczytać jej ocenę świata.