Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Burmistrz Robert Maciaszek bronił pomysłu zróżnicowania cen za śmieci

26.02.2021 21:00 | 7 komentarzy | 2 865 odsłony | Marek Oratowski
Przez ponad trzy godziny libiąscy radni dyskutowali w piątek na temat „wojny śmieciowej", którą wywołał burmistrz Chrzanowa. Nie brakowało głosów krytycznych, ale dyskusja była potrzebna obu stronom.
7
Burmistrz Robert Maciaszek bronił pomysłu zróżnicowania cen za śmieci
Piątkowa sesja libiąskiej rady odbyła się w trybie zdalnym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Robert Maciaszek miał okazję zaprezentowania swoich pomysłów na zdalnej sesji libiąskiej rady. Powtórzył, że chciałby zróżnicowania cen za odbiór odpadów. Od września 2020 (wtedy wprowadzono podział na sektory) do stycznia 2021 roku policzył ilość odpadów i stawkę, jaką za ich odbiór powinni płacić mieszkańcy poszczególnych gmin. Wyszło mu 23,08 zł (Chrzanów), 24,87 zł (Trzebinia) i 29,04 zł (Libiąż). A to dlatego, że na przykład w tym okresie średnia ilość odpadów w przeliczeniu na mieszkańca w Libiążu była aż o 8 kg większa, niż w Chrzanowie.

- Chciałbym, by każda z gmin decydowała na temat stawki na swoim terenie. Co więcej, każda z nich weźmie odpowiedzialność za to, że jeśli się ze stawką przeliczy i jej nie doszacuje, to na koniec roku dopłaci do systemu. Nie będzie tak jak teraz, kiedy trzeba pokrywać koszty wygenerowane przez sąsiadów - postulował Robert Maciaszek.

Burmistrz Jacek Latko przekonywał, że cały czas w ramach związku była mowa o uśrednianiu cen.

- We wcześniejsze prezentacji mówił pan o cenie dla Libiąża 32 zł, a teraz jest 29 zł. Może poczekajmy jeszcze dwa tygodnie i będzie 20 zł i wtedy idziemy w taką cenę w ciemno - ripostował.

- Możemy dyskutować na temat zmian, ale nie wprowadzajmy ich nagle. Jeśli trzy gminy się zgodzą możemy rozróżniać te stawki, na ile prawo pozwoli. Możemy wprowadzić też na przykład zróżnicowanie na budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne albo miasto i wieś. Ludzie już nas dopytują, kiedy będą płacić nowe stawki. Nic dobrego z tego nie wyjdzie, jak w mediach zaczniemy podawać, ile ta gmina powinna płacić, a ile tamta. Dajmy sobie czas - apelował przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna Arkadiusz Pypłacz.

Więcej o dyskusji na sesji w Libiążu oraz argumentach burmistrza, radnych i przedstawicieli związku napiszemy w środowym, papierowym wydaniu „Przełomu".

Ludzie:

Robert Maciaszek

Robert Maciaszek

Burmistrz gminy Chrzanów.