Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Powiat dołoży do nowego radiowozu. Radni mają wątpliwości. “Wyręczamy rząd”

25.02.2021 09:00 | 11 komentarzy | 2 660 odsłony | Marek Oratowski
Chrzanowscy policjanci mają dostać kolejny, oznakowany radiowóz. Połowę kosztów zakupu pokryje powiat, połowę dopłaci rząd. Jednak głosujący nad uchwałą w tej sprawie radni narzekali, że to nie powinno być zadanie samorządu.
11
Powiat dołoży do nowego radiowozu. Radni mają wątpliwości. “Wyręczamy rząd”
Od lat jest praktykowane, że gminy i powiat dokładają połowę do zakupu radiowozów, fot. archiwum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fundusze na radiowóz przegłosowali powiatowi radni podczas wtorkowej sesji. Wszyscy byli za przekazaniem pieniędzy na ten cel za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Policji (chodzi o kwotę do 50 tysięcy złotych), ale pojawiły się też głosy narzekania.

- Teraz będę za, ale najprawdopodobniej ostatni raz. To nie jest oczywiście wina komendy powiatowej policji, która zwróciła sie z tym wnioskiem, ale wina systemowa. Nie może być tak, że to rodzaj takiego quasi-szantażu. To znaczy samorząd się nie dołoży, to nie będzie samochodu. To nie jest sposób funkcjonowania w normalnym państwie. Była taka praktyka, ale mieliśmy wtedy inne możliwości finansowe. Teraz mamy coraz mniej pieniędzy i coraz więcej zadań, a sposób ich finansowania jest niewystarczający. Tymczasem realizujemy jakby działania rządowe - argumentował radny i członek zarządu powiatu Adam Potocki.

Co sądzicie o takim wyręczaniu rządu przez samorządy? Czy ze względu na interes społeczny (w tym przypadku bezpieczeństwo) może dalej mieć miejsce, czy gminy i powiat powinny tego zaprzestać, finansując tylko zadania własne?