Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Niedzielny spacer w Dolinie Racławki w gminie Krzeszowice. Nie pożałujecie! (ZDJĘCIA, WIDEO)

21.02.2021 09:00 | 0 komentarzy | 1 494 odsłona | Łukasz Dulowski
Zapowiada się piękna niedziela, więc warto odetchnąć świeżym powietrzem. Dolinę Racławki w całości porasta las i dlatego jest taka niezwykła.
0
Niedzielny spacer w Dolinie Racławki w gminie Krzeszowice. Nie pożałujecie! (ZDJĘCIA, WIDEO)
Dolina Racławki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Dolina Racławki w całości leży w gminie Krzeszowice. To największy rezerwat w Małopolsce (prawie 474 ha). Lasy Państwowe promują ten teren jako najcenniejszy, obok Ojcowskiego Parku Narodowego, obszar chroniony na Wyżynie Krakowskiej.

Idziemy dnem doliny, w górę potoku Racławka. Zbocza porasta piękna buczyna karpacka. Atrakcją są drewniane mostki, którymi przeprawiany się z jednego brzegu na drugi. Docieramy pod stromy ostaniec, przylegający do ścieżki, strzelający kilkadziesiąt metrów w niebo. To Skałka z Nyżą. Chodzi o dobrze widoczne wgłębienie, często nazywane niszą lub właśnie nyżą.

Niedługo potem dochodzimy do skrzyżowania szlaków, gdzie po prawej stronie rozpoczyna się Wąwóz Stradlina. Prawdziwy cud natury! Warto choć kawałek przespacerować się tym wąwozem, mając przed oczami jego strome zbocza.

Zimowa pora roku ma tę zaletę, że skał nie zakrywają liście drzew. Jeszcze wyraziściej wyglądają jak jakieś olbrzymy ze starożytnych mitologii. Potrafią działać na wyobraźnię.

Prezentowane zdjęcia pochodzą z zeszłej niedzieli. Dzisiaj będzie pewnie dużo mniej śniegu.