Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Czy wodociągi przejmą zadanie odbioru śmieci? Na razie zlecono analizę

20.02.2021 17:00 | 5 komentarzy | 2 567 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Czy przejęcie gospodarki odpadami przez gminy to dobry krok? A może lepiej robią to prywatne firmy?
5
Czy wodociągi przejmą zadanie odbioru śmieci? Na razie zlecono analizę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na to pytanie ma odpowiedzieć ekspertyza, którą Wodociągi Chrzanowskie, na wniosek związku gospodarki komunalnej, zleciły do opracowania ekspertom.

Dla porównania  - sąsiednie Jaworzno już zrezygnowało z zewnętrznych firm w zbieraniu odpadów, by poprawić jakość usług. Gospodarką śmieciową zajęła się tam miejska spółka Wodociągi Jaworzno. Cena za śmieci na osobę wynosi w Jaworznie 32 zł (od marca 2021 r.), czyli jednak, mimo tej zmiany - niewiele mniej niż w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu. A więc czy warto, by samorządy same zajmowały się tym zadaniem?

Na razie w gminach członkowskich związku gospodarki komunalnej czekają na ekspertyzę. A ta ma być gotowa do 26 kwietnia. Umowa z krakowską firmą POLINVEST Sp. z o.o. została już podpisana. Spółka ma wykonać koncepcję zorganizowania przez Wodociągi Chrzanowskie Sp. z o.o. usługi odbioru odpadów komunalnych z Chrzanowa, Libiąża i Trzebini oraz ich transportu na składowisko w Balinie.

Koncepcja obejmie:

  • charakterystykę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na naszym terenie
  • określenie środków materialnych niezbędnych do realizacji usługi (chodzi m.in. pojazdy o odbioru odpadów, bazę magazynowo-transportową, niezbędne zaplecze itp.)
  • określenie kosztów przygotowawczych i kosztów świadczenia usługi
  • ocenę zasadności wdrożenia usługi pod kątem finansowo-prawnym.