Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Trzebinia promuje pszczoły i pasieki. Zachęca do stworzenia ogródków miododajnych

02.02.2021 19:19 | 1 komentarz | 2 374 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Trzebinia w tym roku chce promować lokalne pasieki i popularyzować rośliny miododajne. To właśnie w tej gminie działa największe w powiecie chrzanowskim koło pszczelarskie.
1
Trzebinia promuje pszczoły i pasieki. Zachęca do stworzenia ogródków miododajnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gmina zachęca nie tylko do tego, by kupować miód u lokalnych dostawców. Zleciła też przygotowanie pakietów nasion roślin miododajnych. W ich skład wchodzą nasiona 20 gatunków roślin. Można nimi obsiewać brzegi trawników, pól, rowy, nieużytki, sady. Są to rośliny nektarodajne, czyli takie, z których pszczoły pozyskują nektar i pyłek kwiatów, podczas zbierania którego dochodzi do zapylania.

Do gminnej eko-akcji „Trzebinia po stronie natury" włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna. Realizuje projekt ekologiczny „Czytamy - pszczołom pomagamy".

Akcja rozpoczęła się 18 stycznia 2021 roku i potrwa do 29 lipca tego roku. Jej celem jest zwiększenie obszarów, na których rosnąć będą miododajne rośliny. Aby przyłączyć się do projektu, wystarczy przyjść do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Trzebini (przy ul. Narutowicza 10) lub do podległych jej filii i bezpłatnie odebrać „Kartę Ekologa". Następnie, podczas kolejnych pięciu wizyt, trzeba zebrać 5 naklejek, które należy nakleić na odwrocie Karty. Karty i naklejki wydawane będą do wyczerpania nakładu.

Wypełnioną „Kartę Ekologa" należy zwrócić w głównej siedzibie biblioteki lub w jednej z filii, w zamian za co rozdawane będą mieszanki nasion kwiatów, zakładki do książek oraz materiały edukacyjne.

Następnym krokiem udziału w projekcie jest posadzenie otrzymanych nasion, zadbanie o ich wzrost i sfotografowanie postępów rozwoju. W tym czasie każdy uczestnik projektu otrzyma też dodatkowe, literackie zadanie do wykonania.