Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Klamka zapadła. Trybunał Konstytucyjny opublikował kontrowersyjny wyrok w sprawie aborcji

28.01.2021 10:40 | 73 komentarze | 2 660 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności wykonania aborcji z powodu wad genetycznych płodu został opublikowany. Stało się to po ponad 3 miesiącach po jego ogłoszeniu przez przewodniczącą składu orzekającego, sędzię Julię Przyłębską.
73
Klamka zapadła. Trybunał Konstytucyjny opublikował kontrowersyjny wyrok w sprawie aborcji
Jedna z uczestniczek ubiegłorocznych demonstracji w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Stwierdzał on niekonstytucyjność przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

- Obdarto nas z godności. Jestem zbulwersowana tym, co się stało. Zarówno młode, jak i dojrzale kobiety są oburzone. Jesteśmy przedmiotowo traktowane w naszym kraju. Odmówiono nam prawa do własnego sumienia - komentuje Joanna z Chrzanowa, która uczestniczyła w demonstracjach Strajku Kobiet w Chrzanowie w ubiegłym roku.

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży do tej pory zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu było jednym z nich. Obecnie prawo dopuszcza możliwość przerywania ciąży tylko w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.