Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Lipy w Chrzanowie zaatakował pluskwiak. Roje owadów na drzewach

25.01.2021 21:35 | 10 komentarzy | 4 328 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Skupieniec lipowy. Tak nazywa się owad, który dotarł kilka lat temu z południa Europy do Polski. Właśnie zaatakował lipy w Chrzanowie. Zaraz, jak zelżały mrozy.
10
Lipy w Chrzanowie zaatakował pluskwiak. Roje owadów na drzewach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Roje owadów obsiadły lipy od strony południowej - mówi nas Czytelnik z ul. Niepodległości w Chrzanowie, przesyłając kilka zdjęć drzew „oblepionych" rojem.

Te inwazyjne owady dotarły do nas z południa Europy. Śródziemnomorski pluskwiak pojawił się w Polsce po raz pierwszy w 2016 roku, ale dopiero od 2018 roku zaczął się tu na stałe osiedlać. Ocieplenie klimatu sprzyja coraz większej ekspansji pluskwiaków. Skupiają się one na pniach drzew, gdzie zimują, tworząc skupiska o kształcie zbliżonym do litery V. Masowe żerowanie może wiązać się z osłabieniem lip i ich podatnością na choroby i inne szkodniki. Wysysanie soku z roślin może doprowadzić także do uszkodzeń liści.

Te owady nie są niebezpieczne dla ludzi, jednak mogą być uciążliwe, ponieważ wlatują do mieszkań. Śródziemnomorskie pluskwiaki dodatkowo mogą wyrządzić szkody drzewom owocowym, ponieważ uszkadzają zawiązki owoców.