Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Górnicy przekazali do szpitali 500 litrów krwi w ubiegłym roku

20.01.2021 12:30 | 1 komentarz | 1 300 odsłona | Tadeusz Jachnicki
W zakładach górniczych Tauron, m.in., w libiąskiej Janinie, przeprowadzono w 2020 roku 19 zbiórek krwi.
1
Górnicy przekazali do szpitali 500 litrów krwi w ubiegłym roku
Górnicy oddają krew Fot. Tauron Wydobycie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Dzięki temu do szpitali w Małopolsce i na Śląsku trafiło ponad 500 litrów potrzebnej krwi.

- W trakcie skomplikowanych zabiegów lekarskich zużywa się nawet kilka litrów krwi, natomiast jeden dawca może oddać jednorazowo do 450 mililitrów tego życiodajnego płynu - przypominają przedstawiciele Tauron.
Na zapotrzebowanie regionalnych placówek medycznych odpowiedzieli górnicy z ZG Janina, ZG Sobieski i ZG Brzeszcze, którzy podczas kilkunastu akcji charytatywnych oddawali krew przy zachowaniu nadzwyczajnego reżimu sanitarnego.

- Za nami niezwykle wymagający rok, w którym załoga naszych zakładów górniczych zmagała się z negatywnymi skutkami koronawirusa. Realizowane w naszych kopalniach od początku pandemii działania profilaktyczne propagują nie tylko zachowanie osobistej dyscypliny, ale również prospołeczne postawy, wspierające najbardziej potrzebujących - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Górnicy pozytywnie odpowiadają również na apele, by ozdrowieńcy oddawali krew w celu uzyskania osocza wykorzystywanego w leczeniu koronawirusa.

Miłosz Palka, elektryk z ZG Sobieski, po wyzdrowieniu już trzykrotnie oddał swoją krew w celu uzyskania osocza.

- Honorowym dawcą krwi jestem od 19 lat. W tym czasie oddałem ponad 20 litrów. W październiku ubiegłego roku zachorowałem na koronawirusa. Po miesięcznej kwarantannie zdecydowałem się na oddawanie krwi dla osocza. Zabieg trwa około 40 minut, ale człowiek czuje się bardzo dobrze - opisuje Miłosz.

Organizatorzy akcji krwiodawstwa w kopalniach - Robert Dura z ZG Brzeszcze i Czesław Toporek z ZG Janina, podkreślają, że oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Stosowany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, wszyscy wyposażeni są w środki ochrony osobistej i zachowują niezbędny dystans.

Na ten rok w zakładach górniczych Tauron zaplanowano zorganizowanie 20 akcji zbiórek krwi. Najbliższa odbędzie się na początku lutego.