Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Radni z Libiąża podjęli kontrowersyjną decyzję. Przedszkole zostanie przeniesione do szkoły

30.12.2020 18:00 | 3 komentarze | 5 898 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 21:00
Przedszkole nr 4 w Libiążu zostanie przeniesione do wolnych pomieszczeń w budynku SP nr 1. Taka decyzja zapadła na środowej, nadzwyczajnej sesji rady miejskiej. W budynku przedszkola prawdopodobnie powstanie komisariat policji.
3
Radni z Libiąża podjęli kontrowersyjną decyzję. Przedszkole zostanie przeniesione do szkoły
Przy SP nr 1 na potrzeby przedszkolaków ma powstać nowy plac zabaw, wizualizacja UM w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyskusja na temat zmiany siedziby przedszkola wywołała kontrowersje. Rodzice przedszkolaków wystosowali petycję do gminy, protestując przeciw tym planom, podpisaną przez 1200 mieszkańców. Poddawali też w wątpliwość zasadność ponoszenia dużych nakładów na adaptację pomieszczeń w szkole (około dwóch milionów złotych). Choć byli też i tacy mieszkańcy, którzy widzieli dobre strony tego rozwiązania. Choćby taką, że oddala to w przyszłości widmo likwidacji SP nr 1.

Emocje towarzyszyły też radnym podczas środowej, nadzwyczajnej sesji, na której głosowana była uchwała.

- Czy nie jest to niegospodarność, że w tym momencie budynek przedszkola oddamy policji lub sprzedamy, skoro gmina zainwestowała tam niedawno tak duże fundusze? - pytała radna Agnieszka Siuda. W jej ocenie wolne skrzydło w szkole można by inaczej zagospodarować, niż przenosząc tam przedszolaków.

Burmistrz Jacek Latko i jego zastępca Hubert Szumniak argumentowali, że przenosiny służą lepszemu rozmieszczeniu przedszkoli w gminie oraz są spowodowane sytuacją demograficzną. I przyniosą wymierne oszczędności (150 tysięcy złotych rocznie).

Ostatecznie radni zdecydowali o przeniesieniu przedszkola od września 2021 roku. Za było 9 radnych (Dariusz Derendarz, Bogusław Gucik, Kazimierz Gut, Piotr Klupa, Bogumiła Latko, Mariusz Linczowski, Łukasz Płatek, Kazimierz Saternus i Edward Totoń), 2 było przeciw (Jarosław Łabęcki i Agnieszka Siuda), a 10 pozostałych wstrzymało się od głosu (Szymon Arkit, Izabela Bębenek, Dorota Buzyk, Julian Celarek, Wacław Drozdowicz, Dawid Kiełbik, Łucja Proksa, Antoni Skupień, Włodzimierz Spitzer i Bartłomiej Szyjka). Uchwałę musi teraz jeszcze zaopiniować kuratorium.