Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak dobrze wybrać sprzęt narciarski?

24.12.2020 01:15 | 0 komentarzy | 706 odsłon | red

Materiał promocyjny

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami, to więc idealny czas na to żeby skompletować sprzęt. Warto pamiętać nie tylko o wyborze nart, ale również o odpowiednich butach i odzieży narciarskiej.
0
Jak dobrze wybrać sprzęt narciarski?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dobierając sprzęt narciarski warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na stok mamy zamiar wybrać się rekreacyjnie czy też chcemy jeździć profesjonalnie. Ważne jest również to, na jakim stoku najczęściej jeździmy i jakie są nasze umiejętności.

Jak odpowiednio dobrać narty?

Po pierwsze bardzo ważna będzie długość nart. Wszystko zależy tutaj od wzrostu narciarza. Przyjmuje się, że dla osób początkujących długość idealna to wzrost minus 10 centymetrów. W przypadku dziecka najlepsze będą narty o długości 40-60 cm. Osoby bardziej zaawansowane w jeździe na nartach mogą wybrać deski odpowiadające swojemu wzrostowi lub krótsze o zaledwie kilka cm. Im dłuższe narty, tym większa prędkość zjazdu, ale mniejsze możliwości skrętu. Należy pamiętać, że od wyboru nart zależy naprawdę bardzo wiele. Warto zdecydować się na lekkie i miękkie narty, dopasowane do swojej wagi.

Jakie narty dla początkujących, a jakie dla zaawansowanych narciarzy?

Dla osób początkujących najlepsze będą deski z grupy allround. Dobrze sprawdzą się nawet na gorzej przygotowanych stokach, będą bezpieczniejsze, a jazda na nich będzie znacznie łatwiejsza. To najpopularniejszy rodzaj nart, wybór jest więc bardzo duży i każdy z łatwością znajdzie najlepsze narty dla siebie. Narciarze zaawansowani powinni szukać swojej pary wśród zaawansowanych technologicznie nart z grupy allround, nart sportowych tzw. front-racerów lub sprzętu z segmentu allmountain. Takie narty są bardzo uniwersalne. Można na nich jeździć z dowolną prędkością, próbować różnych technik i łuków.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nart?

Wybór nart to nie tylko odpowiedni dobór ich długości czy rodzaju. Bardzo ważne są indywidualne predyspozycje narciarzy, takie jak np. sposób chodzenia czy styl i technika jazdy na nartach. Odpowiednie dopasowanie zapewni komfort,  i bezpieczeństwo na stoku. Podczas szybkich zjazdów najlepiej sprawdzają się długie modele, ponieważ zapewniają odpowiednią stabilność i stosunkowo łatwo nad nimi zapanować przy dużych prędkościach. Z kolei osoby, które poruszają się raczej wolno na krętym obszarze i są zmuszone do częstego manewrowania, powinny wybierać krótsze narty. Ważna jest również jakość śniegu na stoku. W przypadku tras, na których leży miękki i nieutwardzony puch, warto wybierać szerokie modele, gdyż nie będą zapadać się w śniegu. Jeżeli natomiast śnieg jest mocno ubity to lepiej sprawdzą się wąskie narty, które gwarantują lepszą zwrotność i są łatwiejsze w manewrowaniu.

Ubiór odpowiedni dla narciarza

Wybór nart to nie wszystko, warto też zadbać o odpowiednie obuwie i strój narciarski. Buty muszą być wygodne, a jednocześnie zapewnić odpowiedni poziom kontroli nad nartami. W przeciwieństwie do zwykłych butów muszą one precyzyjnie pasować do stopy. Im wyższy poziom umiejętności narciarza, tym sztywniejszy powinien być but. Początkujący powinni wybrać buty o sztywności pomiędzy 60, a 90 dla mężczyzn i pomiędzy 60, a 70 dla kobiet. Buty narciarskie są zazwyczaj dostępne co pół rozmiaru. Zawsze lepiej wybrać buty nieco mniejsze. Jeśli chodzi o szerokość buta to najczęściej wybierane są buty o szerokości ok. 100mm. Im jednak węższe buty, tym wyższa precyzja jazdy. Z kolei wybierając kijki warto pamiętać o tym, aby między ramieniem a przedramieniem był kąt prosty, kijki koniecznie trzeba dobierać stojąc na nartach i w butach narciarskich. Kombinezon musi mieć dobrze dobrany rozmiar, tak aby nie krępował ruchów. Koniecznie należy też chronić głowę i zaopatrzyć się w kask. Przydatne będą też rękawiczki, które nie tylko ochronią przed zimnem, ale też zabezpieczą skórę rąk przed otarciami często zdarzającymi się przy upadkach. Okulary i gogle pomogą z kolei chronić oczy.

 

Materiał promocyjny