Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Co nam wolno, a czego nie do 29 listopada - informacje w pigułce

05.11.2020 16:36 | 1 komentarz | 6 514 odsłon | Alicja Molenda
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała listę środków bezpieczeństwa, mających zahamować wzrost zachorowań i informacje o pomocy dla biznesu.
1
Co nam wolno, a czego nie do 29 listopada - informacje w pigułce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Edukacja i opieka nad dziećmi

Od poniedziałku (9.11) najważniejszymi zmianami są nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych. Nowe reguły nauczania potrwają do 29 listopada.

Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki nad dziećmi w szkołach. Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

Kultura i hotele

Od 7 do 29 listopada zamknięte zostaną placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury i ogniska muzyczne. W tym samym czasie hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej.

Galerie prawie nieczynne

Ograniczenia w funkcjonowaniu dotkną galerie handlowe. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 - 1 os./ 10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 os./ 15 m2 (bez zmian) - od 7 listopada do 29 listopada;

Kościoły

Kościoły: 1 os./ 15m2 - od 7 listopada do 29 listopada;

-----------------------------------------

Obowązujące już środki bezpieczeństwa zostały przedłużone do 29 listopada:

- od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna,
- w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich,
- zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni,
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
- zawieszenie działania sanatoriów,
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos,
- ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób,
- zakaz organizowania spotkań i imprez,
- ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego).

-----------------------------------------------

10 działań antykryzysowych dla firm

W związku z nowymi obostrzeniami, dotykających część branż, przygotowano 10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców.

Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 roku. Pomoc przeznaczona jest dla branż, objętych restrykcjami sanitarnymi.

Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 do marca 2021 roku, o co najmniej 30%. Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 roku (wnioski) oraz do 30.06.2021 roku (wypłaty).

Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec - sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. - marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże.

Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami. Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

Dofinansowanie zatrudnienia

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Dla kogo: wszystkie branże.

Przedłużenie postojowego

Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami. Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami. Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP. Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

Polityka drugiej szansy

Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw. Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji.

Dofinansowanie leasingu

Pokrycie kosztów leasingu przez ARP. Dla kogo: branża transportowa

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzono zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

Dystans
Dezynfekcja
Maseczka
Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe
Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, pozwalające ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych. Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Źródło: UMWM Kraków