Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Komunikacja cienko przędzie. Jak będzie w 2021 roku?

29.10.2020 16:33 | 1 komentarz | 2 282 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Prawie o milion złotych, a dokładnie - o 937 tys zł, spadły wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w ciągu trzech pierwszych kwartałach tego roku. Przyszły rok też nie zapowiada się dobrze.
1
Komunikacja cienko przędzie. Jak będzie w 2021 roku?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chrzanowski związek komunikacyjny liczył na dochody z biletów na poziomie 5,35 mln zł. Do końca września wpłynęło o 937 tys. zł niż planowano. Najgorszy był kwiecień - sprzedaż biletów spadła wtedy o 64 procent. Według prognoz - na koniec 2020 roku wpływy będą mniejsze o 1,37 mln zł.

Jak informuje Marek Dyszy, szef Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie, w tym roku związkowi uda się jakoś domknąć budżet. Ale szykują się nowe przetargi na linie autobusowe. Zarząd związku zamierzał zwiększyć standard usług komunikacyjnych. W miejsca starych autobusów, jeżdżących jeszcze na niektórych trasach, miały pojawić się nowe. W planach był montaż biletomatów w kolejnych pojazdach.

Związek wystąpił więc do gmin o zwiększenie dotacji o ok. 2,5 mln zł na 2021 rok (o 1 mln zł do Trzebini, 939 tys. zł do Chrzanowa i 559 tys zł do Libiąża). Otrzymał odmowną odpowiedź - samorządy nie mają na to pieniędzy.
W tej sytuacji związek, ogłaszając przetarg na obsługę linii autobusowych, zmniejszy wymagania co do taboru. Prawdopodobnie zrezygnuje też z planów montażu dodatkowych biletomatów w autobusach.