Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czy powinny wrócić handlowe niedziele?

18.10.2020 13:00 | 23 komentarze | 3 978 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Przybywa argumentów za zliberalizowaniem handlu w dni wolne. Chodzi już nie tylko o kwestie ekonomiczne, ale i zdrowotne.

23
Czy powinny wrócić handlowe niedziele?
Sobota, trzebiński market. Ruch już od wczesnych godzin porannych. Parę minut po 6.00 pierwsi klienci kończą weekendowe zakupy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sobota 17 października rano, trzebiński Lidl. Otwarcie sklepu: 6.00 rano. Pierwszych kilkunastu klientów już jest. Z każda godziną będzie ich przybywać. W czerwonej strefie, którą objęto m.in. powiat chrzanowski, raczej nikt nie chce stać w długich kolejkach.
- Tak, zwłaszcza, że rząd wprowadził godziny dla seniorów i wyłączył nam de facto kolejne 2 godziny na zakupy - mówi Tomasz z Trzebini.

Tego zdania jest coraz więcej osób. Rosnąca liczba zachorowań na COVID i problem z zachowaniem dystansu społecznego to argument za "rozrzedzeniem" klientów sklepów, zwłaszcza w piątkowe popołudnia i w soboty. Systematyczne rośnie odsetek Polaków, którzy chcą przywrócenia handlu w niedzielę. Według ogólnopolskiego badania, wykonanego przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, 53,5 proc. Polaków jest za powrotem niedziel handlowych. 33,7% jest odmiennego zdania. Natomiast 12,8 proc. ankietowanych ma neutralny stosunek do tego lub nie potrafi się określić. Najbardziej za przywróceniem handlowych niedziel optują Polacy w wieku 18-25 lat (55 proc w tej grupie).