Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Grypa się rozkręca, choć sezon dopiero przed nami

05.10.2020 06:42 | 2 komentarze | 5 129 odsłon | Alicja Molenda

W ostatnim tygodniu września widoczny jest już wzrost zachorowań i podejrzeń tej choroby w powiecie chrzanowskim. Jak się bronić?

2
Grypa się rozkręca, choć sezon dopiero przed nami
Szczyt zachorowan na grypę przypada między styczniem a marcem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rok temu o tej samej porze (ostatni tydzień września) było 100 zachorowań na grypę sezonową. W całym regionie aż 10.137. Obecnie mamy 106 przypadków. W Małopolsce jest na razie "tylko" 4105. I to jest dobra wiadomość, bo może oznaczać, że jestsśmy ostrożni.

Dużym ośrodkiem zachorowań za grypę sezonową jest powiat olkuski, gdzie w ostatnim tygodniu września są aż 823 przypadki.

Przypadki grypy sezonowej w powiecie chrzanowskim (wrzesień 2020)

1-7 września - 28

8-15 września - 0

16-22 września - 41

23-30 września - 106

Rekordowe okresy zachorowań na grypę lub jej podejrzenie w powiecie chrzanowskim w 2019 r.

8-15.II. 570 przypadków

16-22.XI. 523 przypadków

8-15.XII. 466 przypadków

Jak wiele jest zachorowań na grypę w Polsce
Zakażenia wirusem grypy występują w Polsce przez cały sezon epidemiczny. Zachorowania mają miejsce przede wszystkim w okresie od października do kwietnia. Sezon epidemiczny trwa od października do września następnego roku. Sporadyczne zachorowania mogą też występować w miesiącach letnich z powodu zawleczenia zakażenia z terenu, gdzie aktualnie trwa sezon epidemiczny grypy.

W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem, a marcem. Dane dotyczące liczby zachorowań na grypę mogą być zaniżone ze względu na niedoskonałości systemu rejestracji przypadków chorób zakaźnych, jak i fakt, że nie każdy chory udaje się do lekarza.
Liczba zgonów w naszym Kraju jest trudna do oszacowania, ale zdecydowanie niedoszacowana. Grypa wielokrotnie nie jest także umieszczana w akcie zgonu jako jego przyczyna, choćby dlatego, że wiele zgonów faktycznie związanych z zakażeniem wirusem grypy następuje w wyniku powikłań, a w akcie zgonu wpisywana jest jednostka chorobowa z jaką pacjent został przyjęty.Osoby, u których występuje jeden lub więcej z opisanych objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, ból gardła, katar, dreszcze, poczucie ogólnego rozbicia - mogą być chore na grypę. W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej zaleca się:

Jakie są sposoby obrony przed grypą?

- Regularne, coroczne szczepienie.
- Regularne mycie rąk. Częste mycie rąk wodą i mydłem, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe - środkiem dezynfekującymi na bazie alkoholu, zmniejsza ryzyko zakażenia przenoszonego przez ręce zanieczyszczone wirusami grypy.
- Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi.
- W przypadku wystąpienia objawów grypowych - pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywanie poza domem - unikanie tłumu i masowych zgromadzeń.
- Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Żródło: WSSE