Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Mieszkańcy chcą zakazu dokarmiania gołębi. Czy można go wprowadzić?

22.09.2020 13:57 | 6 komentarzy | 2 680 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Trzebinianie mają dość widoku zanieczyszczonego przez gołębie rynku. Domagają się wprowadzenia zakazu ich dokarmiania.

6
Mieszkańcy chcą zakazu dokarmiania gołębi. Czy można go wprowadzić?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Problem z uprzątnięciem odchodów po tych ptakach w centrum miasta staje się coraz bardziej dotkliwy.

- Na dokarmianie gołębi skarżą się głównie mieszkańcy rynku. Proponują wprowadzenie zakazu karmienia ptactwa, co nie jest możliwe, gdyż gołębie nie należą do zwierząt gospodarskich, by móc np. uchwałą (aktem prawa miejscowego), ograniczyć zasięg ich hodowli chociażby w obrębie centrum miasta - tłumaczy radny Wojciech Hajduk, który odebrał sporo interwencji w tej sprawie.

Ostatnio wystąpił do magistratu o podjęcie działań, które ograniczą uciążliwości związane z gołębiami na rynku. Zawnioskował o wyczyszczenie terenów należących do gminy oraz o zobowiązanie właścicieli do utrzymania w czystości obejść wokół swoich posesji.

W myśl obowiązujących przepisów, właściciele nieruchomości przylegających do chodników powinni zadbać o ich czystość. Szkopuł w tym, że w praktyce to niełatwe zadanie. Nie pomaga, albo - pomaga tylko w niewielkim stopniu, montowanie specjalnych kolców na budynkach. W tej sytuacji należałoby przede wszystkim zaprzestać dokarmiania tych ptaków przez mieszkańców.

- W imieniu mieszkańców zawnioskowałem też o zwiększenie kontroli policji w zakresie dokarmiania ptactwa - dodaje radny.