Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Karetka za ponad 600 tys. zł dla chrzanowskiego szpitala

21.09.2020 21:00 | 8 komentarzy | 3 623 odsłony | Ewa Solak

W poniedziałek do 10 szpitali w województwie trafiły nowoczesne, w pełni wyposażone karetki pogotowia. Jedna przeznaczona jest dla Chrzanowa.

8
Karetka za ponad 600 tys. zł dla chrzanowskiego szpitala
Wicearszałek województwa Łukasz Smółka (z prawej) gratuluje nowej karetki Arturowie Baranowskiemu dyrektorowi chrzanowskiego szpitala oraz Leszkowi Kowalskiemu, koordynatorowi ds. ratownictwa medycznego. FOT. UMWM
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samochody zostały one kupione w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.
Ostatnie 10 pojazdów z puli 50 karetek dla małopolskich szpitali - trafiło do: Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie, Chrzanowie oraz Szpitali w Limanowej, Gorlicach, Oświęcimiu i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Planując założenia pakietu medycznego, staraliśmy się, aby wszystkie służby, odpowiedzialne za nie, miały możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz z jak najlepszego sprzętu. Służą temu między innymi środki unijne - mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

Zakup karetek koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł, a całkowity koszt wszystkich pięćdziesięciu pojazdów to około 31 mln zł.

Ambulanse są w pełni wyposażone w sprzęt medyczny, urządzenia łączności i urządzenia informatyczne. Każdy zawiera m.in.: nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator i respirator, plecaki ratownicze i torby pediatryczne. Dodatkowo mają na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. W związku z trwająca epidemią koronawirusa, wyposażone są też w fumigatory, czyli aparaturę do dezynfekcji.

To nie pierwsza karetka, jaka w ramach pakietu Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej trafiła do szpitala w Chrzanowie. W ramach poprzedniej transzy, w połowie sierpnia marszałek województwa zdecydował o przekazaniu jednego ambulansu.

Małopolska Tarcza Antykryzysowa została podzielona na trzy etapy. I etap buduje pakiet medyczny (190 mln zł), pakiet przedsiębiorczości (336,5 mln zł) i pakiet płynności finansowej (111 mln zł). II etap to pakiet społeczny (55,2 mln zł) i pakiet edukacyjny (35 mln zł). III etap to pakiet rozwoju (279 mln zł). W sumie na realizację działań w poszczególnych obszarach przeznaczono 1 mld zł z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.