Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

W Trzebini po raz pierwszy będą święcenia biskupa. Ma pracować w Australii

18.09.2020 14:30 | 4 komentarze | 5 259 odsłon | Marek Oratowski

W trzebińskiej bazylice ks. Karol Kulczycki przyjmie święcenia biskupie. To pierwsza taka uroczystość na ziemi chrzanowskiej.

4
W Trzebini po raz pierwszy będą święcenia biskupa. Ma pracować w Australii
Biskup-nominat ks. Karol Kulczycki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W naszej bazylice będzie miała miejsce uroczystość, która zwykle odbywa się w katedrach. Cieszymy się, że pierwszy polski salwatorianin zostanie biskupem. Będzie pracował w Australii. Zaprosiliśmy wielu gości, m.in. burmistrza i starostę. Nowy biskup będzie pracował w Australii. Obejmie diecezję w jej południowej części, trzy razy większą od Polski. Święcenia pierwotnie się miały odbyć w Australii, ale ze względu na epidemię zostały przeniesione do Polski, a konkretnie Trzebini - informuje ks. Edward Toman, przełożony i ekonom domu zakonnego w Trzebini.

Uroczystość odbędzie się we wtorek 29 wrzesnia o godz. 11. Święceń biskupich udzieli arcybiskup Adolfo Yllana, nuncjusz apostolski w Australii. W uroczystości wezmą też udział abp Marek Jędraszewski oraz bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy z Wrocławia.


Jak informuje KAI, ks. Karol Kulczycki SDS urodził się w 1966 r. W latach 1987-1988 odbył nowicjat u Salwatorianów w Bagnie k. Wrocławia. W latach 1988-1994 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Bagnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Przez 4 lata był związany z Salwatoriańskim Ośrodkiem Powołań.
W 1997 r. wyleciał do Australii. Był wikariuszem w Esperance i Willetton, a następnie proboszczem w Merredin. Później pracował jeszcze jako kapelan Chisholm College w Bedford, proboszcz parafii w Greenmount oraz superior Regionu Australijskiego Salwatorianów, kapelan Prendiville College w Ocean Reef i wikariusz parafii Ocean Reef. W 2018 r. został wybrany wikariuszem prowincjonalnym Polskiej Prowincji Salwatorianów i wrócił do Polski.

1 sierpnia tego roku Nuncjatura Apostolska ogłosiła nominację ks. Karola Kulczyckiego na biskupa australijskiej diecezji Port Pirie. Od tego czasu jest biskupem-nominatem.