Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Cogiteon w Krakowie jak Kopernik w Warszawie

02.09.2020 07:07 | 0 komentarzy | 1 676 odsłona | Alicja Molenda

Centrum Nauki Kopernik ma Warszawa. Kraków mieć będzie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon na terenie dawnego lotniska.

0
Cogiteon w Krakowie jak Kopernik w Warszawie
Wizualizacja Cogiteona. Fot. UMWM w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Teren inwestycyjny, na którym ma powstać budynek Cogiteonu oraz infrastruktura niezbędna do budowy centrum jest przygotowywany. Na początku lipca urząd marszałkowski ogłosił przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji przy ul. Bora-Komorowskiego, a 9 września upływa termin składania ofert.

- To ważne, aby w Krakowie dzieci i młodzież z Małopolski miały szansę na rozwój naukowych zainteresowań.  Obiekt nie ingeruje w zabytkowy betonowy pas startowy dawnego lotniska, a kształt budynku i funkcjonalność zielonego dachu, pozwoli dodatkowo go wyeksponować. W planowanym budynku ma funkcjonować wystawa stała o człowieku z ponad 100 eksponatami interaktywnymi oraz 6 laboratoriów i pracowni do samodzielnego eksperymentowania. Zaplanowany jest też duży teren zielony - 296 drzew, 465 krzewów, łąki kwietne i ogród na dachu - informuje Michał Drewnicki, szef biura prasowego UMWM w Krakowie.

Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, a prace nad nią trwają od kilku lat - od pozyskania funduszy po projekt budowlany. Dotychczas na przygotowanie inwestycji wydano już ponad 18 mln zł.

O Cogiteonie

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją kultury o charakterze innowacyjnym, której celem jest edukacja przez zabawę i angażowanie się w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne. Cogiteon będzie rozbudzać zamiłowanie do nauki, pomagać zrozumieć świat, budować postawę kreatywności, otwartości i nawyk samodzielnego myślenia.
Swoim profilem będziemy odróżniać się od funkcjonujących już w regionie instytucji naukowych i edukacyjnych, czy też muzeów. Naszym zadaniem będzie wyzwalanie potencjału wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej. Będziemy silnie podkreślać swój regionalny charakter - unikalną tożsamość i potencjał Małopolski.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon będzie miejscem niezwykłym - inspirującym, nowoczesnym i zapadającym w pamięć. Chcemy, aby każdy, kto je odwiedzi, pokochał naukę i rozbudził w sobie ciekawość świata.

(źródło: cogiteon.pl)