Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Podwyżka opłaty śmieciowej oprotestowana i skierowana do wojewody oraz RIO

14.08.2020 20:47 | 16 komentarzy | 6 375 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Do wojewody małopolskiego oraz do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie wystąpił autor internetowej petycji sprzeciwiającej się podwyżce opłaty śmieciowej Piotr Klamann. Do pism dołączył listę nazwisk ok. 1300 mieszkańców, którzy złożyli swój podpis pod petycją.

16
Podwyżka opłaty śmieciowej oprotestowana i skierowana do wojewody oraz RIO
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zwracamy się z prośbą o unieważnienie decyzji Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna, która podwyższa opłatę za wywóz śmieci z 23 zł od osoby do 34 złotych - czytamy w piśmie do wojewody i RIO.

Jak argumentuje Piotr Klamann, związek nie przedstawił żadnego planu, jak zamierza rozwiązać ten problem.
- Gospodarka odpadami ogranicza się do podwyżki opłat. Wiele miejsc publicznych w Chrzanowie jest zaśmieconych, a częstotliwość wywozenia odpadów pozostawia wiele do życzenia. Związek nie jest w stanie zagwarantować, że opłata śmieciową nie będzie rosła. W rezultacie budżety wielu osób o niskich i średnich dochodach, przedsiębiorców lokalnych oraz rodzin wielodzietnych zostaną obciążone ponad miarę. Wreszcie Związek nie wykazuje aktywności w kwestii kontroli, czy wszyscy mieszkańcy gmin płacą opłatę. Zamiast tego obciąża się wyższą opłatą płacących uczciwie - uważa autor petycji.

Przypomnijmy, że w petycji zawarte są postulaty:

  • przygotowania długoterminowego planu rozwiązania problemu odpadów, ich składowania i utylizacji
  • przeprowadzenia referendum w sprawie powstania spalarni śmieci.
  • zwrócenia większej uwagi na częstotliwość wywozu śmieci, czystości ulic i publicznych śmietników w zakresie wywozu odpadów.
  • większej transparentności w zarządzaniu związkiem międzygminnym, szczególnie w zakresie kosztów własnych.