Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Apel do ministra klimatu: śmieci za drogie, potrzebna reforma

04.08.2020 08:10 | 5 komentarzy | 4 162 odsłony | Agnieszka Filipowicz

System zagospodarowania odpadami trzeba szybko zreformować, by zapobiec dalszemu drastycznemu wzrostowi stawek za śmieci. Z apelem o reformę wystąpił do ministra klimatu związek gospodarki komunalnej w Chrzanowie.

5
Apel do ministra klimatu: śmieci za drogie, potrzebna reforma
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Nie może być tak, że za niedopracowane zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które w ubiegłym roku przeforsowano w Sejmie, teraz płacą mieszkańcy naszych gmin - mówi Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu związku.

Autorzy pisma zwracają uwagę, że galopujące ceny to efekt fatalnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jaką przyjęto w Sejmie w lipcu 2019 roku.
- Przed reformą z 2019 roku system działał prawidłowo, a opłaty za odpady ponoszone przez mieszkańców były dużo niższe - podkreśla Pypłacz.

Według przedstawicieli ZMGK opłaty za odpady byłyby niższe, gdyby m.in. w końcu wprowadzono też przepisy o tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Obciążałyby one kosztami odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów segregowanych nie mieszkańców, a te firmy, które wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach.

O poparcie apelu zostali poproszeni: posłowie Krzysztof Kozik i Marek Sowa oraz radni województwa małopolskiego Tadeusz Arkit i Rafał Kosowski.