Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czy podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 jest bezpieczne? Jak przygotować się na podróż autobusem?

23.07.2020 11:50 | 0 komentarzy | 731 odsłon | red

Materiał promocyjny

Ze względu na koronawirusa wiele osób w pierwszej fazie pandemii zdecydowało się zrezygnować z podróży, przede wszystkim w obawie o zagrożenie. Kolejnym problemem była konieczność odbycia kwarantanny w niektórych państwach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie. Coraz więcej firm działających w branży przewóz osób wznawia połączenia międzymiastowe oraz zagraniczne. Niektórzy podróżują w celach rekreacyjnych, inni zawodowych co zmusza ich do odbywania przejazdów na pokładzie autokarów i mikrobusów. Czy podróżowanie środkami transportu zbiorowego zwiększa ryzyko zachorowania na koronawirusa? Jakie działania powinny wdrożyć firmy organizujące przewozy, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróży? Czy firmy zdecydowały się na dostosowanie standardów bezpieczeństwa i higieny? Czy jest się czego obwiać? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

0
Czy podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 jest bezpieczne? Jak przygotować się na podróż autobusem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wpływ COVID-19 na podróżowanie

Z powodu koronawirusa wprowadzonych zostało wiele obostrzeń i ograniczeń, odnoszących się chociażby do poruszania w przestrzeni publicznej. Powzięte działania miały na celu ograniczenie liczby zakażeń. Podstawowe zalecenia to częste mycie rąk, dezynfekowanie oraz noszenie maseczek. COVID-19 bezpośrednio wpłynął na każdy aspekt życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie pracy zdalnej. COVID-19 niewątpliwe odcisnął piętno w branży turystycznej i transportowej przewóz osób. Wiele osób wzięło sobie do serca trudną sytuacje nie tylko w Polsce ale i na świecie i ograniczyło podróżowanie, niektórzy całkowicie zrezygnowali z wypoczynku, mimo zmniejszenia wcześniej wprowadzonych obostrzeń.

Wynajem busów i autokarów był popularną usługą, grupy zorganizowane podróżowały dużo i często. Firmy organizowały wyjazdy dla swoich pracowników wynajmując autokary czy też busy. Pasażerowie podróżowali autobusami na wczasy, dzieci jeździły na kolonie i obozy. Obecnie jednak wiele osób ma wątpliwości, czy korzystanie z tej formy transportu jest bezpieczne. Warto wyjaśnić, że dzięki wprowadzeniu zasad bezpieczeństwa i higieny podróżowanie busem i autokarem jest bezpieczne, a ryzyko zarażenia koronawirusem ograniczone. Ze względu na fakt, że do zakażenia wystarczy bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub jej wydzieliną, ryzyka nie da się całkowicie wyeliminować, a jedynie je zminimalizować, podobnie jak w przypadku wszystkich innych czynności.

Podróżowanie korzystając z busów i autokarów – dostosowanie procedur do obecnej sytuacji

Ze względu na COVID-19 firmy wynajmujące busy i autokary zdecydowały się na wprowadzenie surowych procedur. Wśród nich wyróżnić należy:

  • obowiązek noszenia maseczek przez kierowców oraz obsługę przewozu,
  • działanie klimatyzacji oraz nawiewu w układzie otwartym,
  • dezynfekcja po każdym zleceniu powierzchni wrażliwych, takich jak klamki, fotele, czy uchwyty,
  • wyposażenie pojazdów w dozowniki płynów dezynfekujących,
  • regularna wymiana filtrów wentylatorów nawiewu klimatyzacji klasy M6 lub wyższej,
  • regularne ozonowanie pojazdów,
  • dekontaminacja powietrza w autobusach i mikrobusach

Obecnie od 6.06.2020 zniesione zostały limity co do liczby osób podróżujących busem oraz autokarem. W pojeździe może znajdować się tyle osób, ile jest dostępnych miejsc siedzących w przeciwieństwie do komunikacji miejskiej - tam nadal są ograniczenia.

Tekst przygotowany z pomocą M Bus - wynajem busa Kraków.

Materiał promocyjny