Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Niemal pół miliarda złotych w regionie na postojowe

07.07.2020 17:00 | 0 komentarzy | 1 538 odsłona | Tadeusz Jachnicki

W Małopolsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił do tej pory prawie 233 tys. świadczeń postojowych, w sumie ponad 455 mln złotych.

0
Niemal pół miliarda złotych w regionie na postojowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najwięcej świadczeń postojowych w Małopolsce przekazał krakowski oddział ZUS - 117,6 tys. Sądecka placówka zrealizowała ponad 54,6 tys. przelewów z postojowym. W chrzanowskim ZUS wypłacono 65,4 mln złotych, a przelewy trafiły do 32,8 tys. osób. Oddział w Tarnowie natomiast wypłacił 27,6 tys. świadczeń.

Osoby, które złożyły wniosek o postojowe albo o zwolnienie z opłacenia składek mogą sprawdzić przez internet szczegóły swojej sprawy w ZUS. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił dane o statusie wniosku. Na stronie internetowej można znaleźć wskazówki, jak skorzystać z takiego podglądu.

Zgodnie z przepisami do świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić kilka warunków (np. we wniosku składanym w czerwcu przychód w maju powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w kwietniu).

O świadczenie postojowe mogą wystąpić także osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Warunkiem otrzymania pomocy jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Poza tym umowa powinna być zawarta przed 1 kwietnia 2020 roku.

- Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem kolejnej wypłaty jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Ocenia to sam wnioskodawca - przypomina Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.