Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Chrzanów wyłącza latarnie nocą. Tauron już przestawia zegary

02.07.2020 18:00 | 89 komentarzy | 8 503 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Chrzanów zaczął wyłączać lampy uliczne nocą ze względu na spadek dochodów spowodowanych pandemią. Od 24.00 do 4.00 rano zgasi światło. Tauron już zaczął przestawianie zegarów.

89
Chrzanów wyłącza latarnie nocą. Tauron już przestawia zegary
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chrzanów szuka oszczędności m.in. na wydatkach za oświetlenie uliczne. Proces już ruszył. Tauron Nowe Technologie S.A. na zlecenie gminy, zmienia ustawienia ponad 140 zegarów sterujących lampami ulicznymi. Jest ich sporo, bo ponad 4,5 tysiąca. Sukcesywnie wyłączane są w godzinach nocnych kolejne obszary gminy. Zaoszczędzone pieniądze mają pomóc w łagodzeniu skutków ekonomicznych pandemii dla budżetu gminy. A mowa o niebagatelnej kwocie, bo sięgającej 2,5 mln zł. O tyle spadły już dochody gminy.
- Mniejsze wpływy do budżetu wymusiły na nas szukanie dodatkowych oszczędności - tłumaczy burmistrz Robert Maciaszek.

Oświetlenie będzie wyłączane od 24:00 do 4.00. Gmina zaoszczędzi na tym ok. 50 tys. zł miesięcznie. Tauron za przesterowanie zegarów zażądał ponad 12 tys. zł.

Pierwotnie plan był inny. Burmistrz złożył wniosek o czasowe wyłączenie oświetlenia tylko na niektórych drogach. Okazało się jednak, że nie da się rozdzielić obwodów oświetleniowych tak, aby część ulic była oświetlona, a część nie. Jak długo będzie ciemno przez 4 nocne godziny? Do odwołania - informuje magistrat.
- Szczególne okoliczności wymagają trudnych decyzji, prosimy o przyjęcie tej ze zrozumieniem. Codziennie podejmujemy działania zapobiegawcze, analizujemy możliwości ograniczania skutków pandemii. Priorytetem zawsze są dla nas miejsca pracy, lokalni przedsiębiorcy oraz utrzymanie edukacji i wsparcia społecznego na obecnym poziomie - czytamy w komunikacie gminy.

Co sądzisz o wyłączaniu oświetlenia ulicznego nocą? Zagłosuj TUTAJ