Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Termin minął, a zwolnienie się należy? Nie musisz płacić

11.06.2020 18:00 | 0 komentarzy | 2 506 odsłony | Tadeusz Jachnicki

720 milionów złotek sięgnęła suma zwolnień ze składek ZUS w Małopolsce. To dane za marzec i kwiecień. Decyzje o zwolnieniach zapadają z miesięcznym opóźnieniem.

0
Termin minął, a zwolnienie się należy? Nie musisz płacić
ZUS. Zrzut obrazu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach tarczy antykryzysowej chrzanowska placówka wypłaciła dotychczas ponad 47 mln złotych postojowego, a przelewy trafiły do 23,6 tys. osób (wpłynęło blisko 30 tys. wniosków w tej sprawie).

W tym czasie z kolei z dwóch tysięcy wniosków o odroczenia i rozłożenia na raty zaległych składek zostało rozpatrzonych 1,3 tys.

Wróćmy jednak do zwolnień ze składek ZUS. W ich przypadku statystyki są mniej precyzyjne. Dane są bowiem analizowane miesięcznie, nawet jeśli wnioskodawca w jednym wniosków zwrócił się o zwolnienie za trzy miesiące (do czego oczywiście ma prawo).

- W naszych statystykach wykazywane jest jednak zwolnienie dla płatników za dany miesiąc - wyjaśnia Anna Szaniawska z ZUS.

Do tej pory w ZUS w Chrzanowie zwolniono:
• za marzec 22 378 płatników, na kwotę 61 mln zł,
• za kwiecień 22 401 płatników, kwota 55 mln zł,

- Jeśli ktoś złożył w marcu wniosek o zwolnienie ze składek na trzy miesiące w marcu, to na razie zatwierdziliśmy mu zwolnienie za marzec i kwiecień. Tyle na razie mogliśmy. Maj możemy zatwierdzać dopiero w czerwcu. To jednak nie oznacza, że trzeba płacić składkę jeśli my nie zatwierdziliśmy jeszcze zwolnienia. Tutaj nie ma naszej uznaniowości, naszej decyzji. Zwolnienie przysługuje z mocy ustawy. Jeśli zgodnie z przepisami się należy, to będzie. Nawet jeśli więc nie zatwierdziliśmy wniosku, to nie należy się martwić. Oczywiście, jeśli ktoś nie spełnia ustawowych warunków, a złożył wniosek o zwolnienie ze składek i ich nie zapłacił, to będzie musiał je zwracać. Ustawa jednak jasno określa komu zwolnienie przysługuje - mówi Anna Szaniawska.