Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Mikropożyczki przyznane ekspresowo, wnioski wciąż płyną

02.06.2020 21:47 | 2 komentarze | 1 699 odsłona | Alicja Molenda

Chrzanowski pośredniak rekordowo szybko wypłacił lokalnym przedsiębiorcom 21 mln zł. Od lipca rozpocznie operację umarzania pożyczek na wniosek beneficjentów.

2
Mikropożyczki przyznane ekspresowo, wnioski wciąż płyną
Każdy grosz jest na wagę złota
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wnioski o przyznanie pożyczek w wysokości 5000 zł przyjmowane są od 1 kwietnia. Mogą się o nie ubiegać mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 9 osób. Jedynym warunkiem ich umorzenia, a takie jest założenie tej pomocy państwowej w czasie pandemii, jest prowadzenie działalności gospodarczej przez trzy miesiące od daty przyznania mikrpozyczki. Na co mogą być przeznaczone te pieniądze?

- Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (art. 15zzd), pożyczka jest przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy - wyjaśnia Barbara Babijczuk, dyrektor PUP w Chrzanowie.

Wielu przedsiębiorców pyta, czy przychód z tej pożyczki będzie opodatkowany. Dyrektor Babijczuk na to pytanie odpowiada zapisem z tej samej ustawy: "Przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach, określonych w ust.7, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych".
Do chrzanowskiego urzędu pracy, który jest operatorem jednej z form"covidowej" pomocy panstwa dla firm wpłynęło dotąd 4796 wniosków o przyznanie mikropożyczki. 4316 zostało rozpatrzonych pozytywnie, 354 negatywnie. Większość przyznanych pożyczek została wypłacona na koniec maja. PUP przelał już pieniądze 4221 beneficjentom na sumę 21.095.798 zł. Trzeba przyznać, że urzędowi udało się to zrobić bardzo sprawnie. W wielu miastach oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku i wypłaty trwa znacznie dłużej.
- W lipcu spodziewamy się pierwszych wniosków o umorzenie pożyczek. We wniosku mikroprzedsiębiorca oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki - mówi dyrektor B. Babijczuk.

Pojawiają się informacje, że tych wniosków nie będzie trzeba składać, ale to na razie tylko pogłoski, a nie obowiązujące prawo.

Wniosek o umorzenie mikropożyczki jest załącznikiem do umowy. Każdy zainteresowany go dostał.

 

Kolejne wnioski od przedsiębiorców cały czas do urzędu napływają. Obecny, czwarty już nabór, trwa do 5 czerwca.