Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Będą lepiej oczyszczać ścieki (ZDJĘCIA)

30.05.2020 14:50 | 2 komentarze | 2 469 odsłony | Agnieszka Filipowicz

W przyszłym miesiącu zakończy się jedna z ważniejszych inwestycji w oczyszczalni ścieków w Chrzanowie. Koszt robót wyniósł 3,3 mln zł, z czego 2,5 mln zł to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

2
Będą lepiej oczyszczać ścieki (ZDJĘCIA)
fot. Wodociągi Chrzanowskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inwestycja objęła budynek krat w oczyszczalni. Miała na celu poprawę efektywności procesu mechanicznego oczyszczania ścieków, które do chrzanowskiej oczyszczalni dopływają kolektorem ściekowym z Chrzanowa i Trzebini, a także dowożone są samochodami asenizacyjnymi ze zbiorników bezodpływowych z nieruchomości niepodłączonych do systemu kanalizacyjnego.

- Budynek krat jest jednym z najważniejszych obiektów całego procesu technologicznego oczyszczalni - wyjaśnia dyrektor ds. technicznych Szymon Wyrwik. - To tu, na urządzeniach zwanymi kratami, następuje oddzielenie części stałych, tj. papier, liście, materiały włókniste, kamienie itp. od ścieków. Od jakości tego procesu, zwanego „procesem wstępnego oczyszczania ścieków" zależy przebieg oraz sprawność kolejnych etapów oczyszczania, a tym samym zastosowane urządzenia mają bezpośredni wpływ na jakość środowiska naturalnego - dodaje.

Mówiąc krótko, w oczyszczalni wreszcie przestaną się zatykać przewody technologiczne i przestaną blokować pompy.
Budynek wyposażono też w nowoczesne szafy sterownicze oraz w automatyczny system wentylacyjny. Ponadto obiekt został ocieplony, a wnętrze hali - wyremontowane.