Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Radni nie chcą dać pieniędzy na „smycz". Wotum nieufności dla policji?

28.05.2020 11:37 | 18 komentarzy | 3 621 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Trzebińska policja na razie nie dostanie pieniędzy od gminy na płatne patrole. Dziś radni zdecydowali o wycofaniu projektu uchwały w tej sprawie. I nie szczędzili swych uwag wobec policji.

18
Radni nie chcą dać pieniędzy na „smycz". Wotum nieufności dla policji?
Na pytania radnych odpowiadał na sesji komendant Michał Gamrat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zaczął radny Wojciech Hajduk. Mieszkańcy bombardują go informacjami, że policyjnych patroli nie widać na osiedlach. Potem dołączyli kolejni m.in. Teresa Jarczyk, Tomasz Piszczek, Jacek Woch.
Uwag było sporo:

  • patroli pieszych nie widać
  • za mało drogowych kontroli prędkości
  • do komisariatu nie można się dodzwonić
  • gmina dopłaca do patroli, a wciąż są wakaty w trzebińskiej policji.

 

Najmocniejszy był jednak komentarz Mariana Kokoszki. Radny, nie owijając w bawełnę. skomentował, że w Polsce w czasie pandemii de facto mamy stan wyjątkowy. Ograniczane są prawa obywatelskie i łamana konstytucja. Jeśli rząd nałożył z tego powodu dodatkowe zadania na policję, to nie powinno się oczekiwać, że samorząd je dofinansuje.
- Nie na smycz nas krepującą powinniśmy dokładać pieniądze, lecz na wsparcie dla przedsiębiorców - stwierdził.

O wsparcie policji kwotą 75 tys. zł apelował do radnych burmistrz Jarosław Okoczuk. Argumentował, że te pieniądze już zapisano w głosowanym w grudniu zeszłego roku budżecie. Co ciekawe, tym razem podobny pogląd do burmistrza mieli opozycyjni radni - Grzegorz Żuradzki i Halina Henc, którzy wnioskowali, by dofinansować też rozbudowę monitoringu w gminie.

Obecny na sesji Michał Gamrat, szef policji w powiecie chrzanowskim, przytaczał sukcesy policyjnej grupy SPEED, dzięki której lokalna policja jest w czołówce województwa. Te wyniki są - jak zaznaczył - efektem wsparcia finansowego samorządów.
Radni w głosowaniu skierowali jednak projekt uchwały do analizy. Postulują o mniejsze dopłaty dla policji. Temat wróci w czerwcu.

Więcej w najbliźszym wydaniu "Przełomu".