Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

TRZEBINIA. Ekonomikowi stuknęła pięćdziesiątka

26.09.2011 16:09 | 3 komentarze | 8 109 odsłon | red
Cieszę się, że nasi absolwenci nie zapominają o tym, gdzie zdobywali wiedzę. Wszystkich związanych ze szkołą zapraszam 3 października na jubileusz 50-lecia – mówi Renata Bębenek, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.
3
TRZEBINIA. Ekonomikowi stuknęła pięćdziesiątka
Renata Bębenek, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cieszę się, że nasi absolwenci nie zapominają o tym, gdzie zdobywali wiedzę. Wszystkich związanych ze szkołą zapraszam 3 października na jubileusz 50-lecia – mówi Renata Bębenek, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

Marek Oratowski: Pięćdziesiąt lat temu "ekonomik" startował jako nowa szkoła, licząca dwie klasy. Podobno zachował się dokument Ministerstwa Oświaty powołujący technikum ekonomiczne.
Renata Bębenek:
Mamy w archiwum zarządzenie z kwietnia 1962 roku. Dotyczy otwarcia Technikum Ekonomicznego w Trzebini. Ciekawe jest ostatnie zdanie mówiące, że zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i z mocą od dnia 1 września 1961 roku. Pierwszym dyrektorem został polonista Alfred Kramarczyk. Zastąpił go Czesław Kotowski, późniejszy pracownik naukowy Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie oraz dyrektor Kopalni Wapienia w Czatkowicach. Potem rządy w szkole objął Stanisław Orłowski. To dzięki jego staraniom we wrześniu 1972 roku powstał Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

Szkołę skończyło ponad osiem tysięcy osób. Niektórzy absolwenci wykonują zawody dość dalekie od tych wyuczonych.
- Wykształciliśmy sporą grupę dobrych ekonomistów i chemików. Naszą absolwentką jest między innymi skarbnik powiatu chrzanowskiego Joanna Jaguś. Na UJ chemię wykłada nasza absolwentka dr hab. Małgorzata Krzeczkowska, a na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie wykładowcą chemii kwantowej jest doc. Marek Sierka, finalista kilku olimpiad. W gronie wybitnych absolwentów jest także sporo lekarzy, jak na przykład Aleksander Kieres, dyrektor ZOZ w Białymstoku.

W poniedziałek 3 października pewnie wielu byłych uczniów pojawi się w szkole na jubileuszu 50-lecia.
- Bardzo na to liczymy. Cieszę się, że absolwenci nie zapominają o tym, gdzie zdobywali wiedzę. Niektórzy z nich wystąpią z programem artystycznym. Przygotowali skecze i piosenki. To bardzo miłe z ich strony. Wszystkich związanych ze szkołą zapraszamy 3 października o godz. 13 na uroczystą akademię w Domu Kultury Sokół w Trzebini. O godzinie 16 przeniesiemy się do szkoły. Tam czynna będzie kawiarenka. Absolwenci mogą porozmawiać i powspominać, obejrzeć zdjęcia z dawnych lat.

Na jubileusz gotowa jest nowa hala sportowa. Od kiedy młodzież będzie mogła z niej korzystać?
- Nową halę sportową odebrali już strażacy i przedstawiciele Sanepidu. Czekamy jeszcze na odbiór przez inspektora nadzoru budowlanego. Uczniowie powinni wejść na pierwsze zajęcia wychowania fizycznego już w październiku. Na razie jeszcze nie potrafię powiedzieć, kiedy dokładnie będzie uroczystość otwarcia sali.