Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Pracodawca przestał płacić składki, skorzystał ze zwolnienia, ale czy Ty nadal jesteś ubezpieczony?

20.05.2020 14:00 | 0 komentarzy | 2 760 odsłony | Tadeusz Jachnicki

W związku z pandemią koronawirusa część przedsiębiorców korzysta ze zwolnień w płaceniu składek do ZUS. Niektórzy z naszych czytelników zastanawiają się czy w takiej sytuacji mogą korzystać z opieki lekarskiej.

0
Pracodawca przestał płacić składki, skorzystał ze zwolnienia, ale czy Ty nadal jesteś ubezpieczony?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

By rozwiać wątpliwości zapytaliśmy w ZUS.

- W czasie kiedy firma zostaje zwolniona ze składek państwo przejmuje na siebie ciężar ich zapłaty. Dlatego przedsiębiorca, jak i jego pracownicy mogę korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej. Mogą również korzystać ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. W tym przypadku przedsiębiorca też, o ile pozostaje w ubezpieczeniu chorobowym, które jest dla niego dobrowolne - wyjaśnia Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Przypomnijmy, że w związku z najnowszymi przepisami w ramach tarczy antykryzysowej ze zwolnienia mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia i ich przychód uzyskany w pierwszym miesiącu co prawda przekracza 15 681 złotych (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie przekracza 7 tys. złotych. Ze zwolnienia z opłacenia składek będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w ramach tzw. ulgi na start. Dla tych grup zwolnieniu podlegają składki za kwiecień i maj - nawet, jeśli zostały opłacone.

- Tarcza antykryzysowa 3.0 uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia tego roku. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu - wyjaśnia Szaniawska.

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy.