Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Polskie truskawki droższe od greckich i hiszpańskich. Czy będzie taniej?

13.05.2020 10:52 | 3 komentarze | 2 668 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Krajowe truskawki pojawiły się na straganach kilka dni temu, ale wciąż są droższe od greckich i hiszpańskich. Niewykluczone, że ich cena w tym roku, jeśli spadnie, to niewiele.

3
Polskie truskawki droższe od greckich i hiszpańskich. Czy będzie taniej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

23 złotych. Tyle trzeba było dziś zapłacić za kilogram polskich truskawek na trzebińskim targu. Greckie były kilka złotych tańsze. Dlaczego?

- Mało ich jest, to i są drogie. Owszem, ludzie kupują, ale biorą niewiele, jakieś 20-30 dag - mówi sprzedająca warzywa na bazarku kobieta.

Co gorsze, rokowania nie są dobre. Susza i brak pracowników z powodu epidemii koronawirusa może sprawić, że ceny detaliczne truskawek będą w tym roku wysokie. W Polsce w zbiorze truskawek w znacznej części uczestniczyli pracownicy z Ukrainy, których teraz może zabraknąć.

Tymczasem truskawki to ulubiony owoc Polaków. Potwierdzają to wyniki „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców" realizowanych przez Kantar. Na pierwszym miejscu wymieniło je dwie trzecie badanych (65%). W roku 2019 aż 66% Polaków, w sezonie, jadło truskawki kilka razy w tygodniu. W całym 2019 roku jadło truskawki aż 98% Polaków.