Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Czyste Powietrze po nowemu. Nabór wniosków od połowy maja

05.05.2020 17:50 | 1 komentarz | 5 947 odsłon | Marek Oratowski

Prostsze zasady przyznawania dotacji, krótszy czas rozpatrywania wniosków, wyższe dofinansowanie dla osób o niskich dochodach - to najważniejsze zmiany w rządowym programie Czyste Powietrze, obowiązujące od 15 maja. Mogą z niego skorzystać osoby wymieniające piec na ekologiczny.

1
Czyste Powietrze po nowemu. Nabór wniosków od połowy maja
Dofinansowanie według nowych zasad może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych, fot. Biuro Prasowe UMWM
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czyste powietrze to program przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy zdecydują się na inwestycje zmniejszające emisję szkodliwych pyłów do atmosfery. Podstawa programu to dotacja na wymianę starego pieca zgodnego z normami unijnymi na paliwa stałe.

Zgodnie z nowymi zapisami, osoby uprawnione do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do 20 tysięcy. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła - można dostać do 25 tys. zł. Gdy do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tysięcy zł.

Najważniejsze założenie aktualizacji Programu Czyste Powietrze to m.in. uproszczenie zasad przyznawania dotacji i samego formularza wniosku, skrócenie czasu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni, możliwość sfinansowania przedsięwzięcia rozpoczętego do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku oraz dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła, Nowościa jest także wydłużenie okresu realizacji przedsięwzięcia z 24 do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.
Do czasu ogłoszenia naboru na nowych zasadach, wnioski o dofinansowanie należy składać do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na starych zasadach.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszenia są dostępne tutaj.