Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Działacze “Solidarności” alarmują: rząd chce przerzucić skutki kryzysu na pracowników

28.04.2020 12:00 | 10 komentarzy | 4 372 odsłony | Marek Oratowski

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" nie godzi się na obniżanie wynagrodzenia, dysponowanie połową urlopu wypoczynkowego pracowników, zawieszanie układów zbiorowych pracy i regulaminów. Takie zapisy - jak alarmują związkowcy - znajdują się w założeniach rządowego projektu "Tarczy antykryzysowej 3".

10
Działacze “Solidarności” alarmują: rząd chce przerzucić skutki kryzysu na pracowników
Ryszard Pietrzyk, podobnie jak inni związkowcy, jest zaniepokojony propozycjami rządu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związkowcy mówią o szykowanej wolnej amerykance na rynku pracy oraz zamachu na funkcjonowanie związków zawodowych. I podają przykłady konkretnych rozwiązań z „Tarczy 3": zezwolenie dla pracodawców na na nieskrępowane zwolnienia zarówno indywidualne jak i grupowe, obniżanie wynagrodzenia, dysponowanie połową urlopu wypoczynkowego pracowników, zawieszanie układów zbiorowych pracy i regulaminów, przejęcie i dowolne dysponowanie zakładowymi funduszami świadczeń socjalnych.

Zdaniem Prezydium Komisji Krajowej efektem wprowadzenia takich regulacji będzie całkowite przerzucenie skutków kryzysu wywołanego pandemią na pracowników, wbrew wcześniejszym deklaracjom o celu "Tarcz", czyli ochronie miejsc pracy.

Związek apeluje do Prezydenta RP o jednoznaczne stanowisko i zapowiedź weta, a rząd do wycofania się z kontrowersyjnych pomysłów.

- Niezależnie od powyższego, mimo pandemii, NSZZ „Solidarność" rozpoczyna pilne przygotowania do akcji protestacyjnych - zastrzegają związkowcy. Nie wiadomo jednak, jak takie protesty przy obecnych ograniczeniach miałyby wyglądać.

Zastrzeżenia Prezydium Komisji Krajowej "S" podzielilli członkowie Prezydium Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność"w stanowisku wydanym 27 kwietnia.
"Zdecydowanie protestujemy przeciwko planowanym zmianom, uznając je za antypracownicze i antyzwiązkowe. Wobec tego zamachu na prawa pracownicze nie pozostaniemy obojętni i wykorzystamy wszystkie działania statutowe do obrony  miejsc pracy. Wzywamy wszystkich polityków, zwłaszcza tych, którzy tak chętnie odwołują się do ideałów "Solidarności", o opamiętanie i wycofanie się ze szkodliwych dla milionów Polaków rozwiązań" - czytamy w dokumencie.

- W powiecie chrzanowskim nie mam sygnałów, że nasi członkowie zagrożeni są zwolnieniami. Jednak na przykład w Krakowie związkowcy, zwłaszcza z prywatnych zakładów, są poważnie zaniepokojeni tym, co przygotowuje rząd - mówi Ryszard Pietrzyk, kierownik chrzanowskiego oddziału zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "S".