Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Książka, po którą warto sięgnąć przez weekend

18.04.2020 18:37 | 0 komentarzy | 1 887 odsłona | Alicja Molenda

„Egipcjanin Sinuhe" jest pozycją dość obszerną - wszakże 550 stron to nie mało. Można jednak spokojnie przez weekend przeczytać i polecać innym (tak, jak i mnie lat ładnych parę temu polecono).

0
Książka, po którą warto sięgnąć przez weekend
Katarzyna Rydz poleca do przeczytania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie sposób napisać recenzji powieści „Egipcjanin Sinuhe" bez przybliżenia w kliku zdaniach sylwetki jej autora Mika Waltariego. Waltari jest uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy fińskich oraz współczesnych twórców powieści historycznych. Zaliczany jest do artystów nad wyraz rozwiniętych twórczo, pisał powieści, dramaty, nowele, był również publicystą i tłumaczem.
Powieść historyczna „Egipcjanin Sinuhe" została opublikowana w 1945 roku, a przez czytelników i krytyków jest uważana za najlepsze dzieło Waltariego. Akcja powieści została osadzona w starożytnym Egipcie i przypada na okres końca panowania faraona Amenhotepa III i późniejsze rządy jego następcy faraona Amenhotepa IV zwanego również Echnatonem. Czas w którym autor umiejscowił swoją powieść jest jednym z ciekawszych w historii starożytnego Egiptu z uwagi na fakt, iż trzydziestosześcioletnie panowanie faraona Amenhotepa III jest uważane za okres największego rozkwitu Imperium egipskiego, z kolei działania jego następcy doprowadziły kraj w stan głębokiego kryzysu społeczno-ekonomicznego.
Pomimo, iż mamy do czynienia z powieścią historyczną - główny bohater Sinuhe jest postacią fikcyjną, co jednocześnie pozwala autorowi zbudować wokół zdarzeń historycznych jego indywidualną historię, która zdecydowanie uatrakcyjnia całą opowieść. Sinuhe jest królewskim lekarzem (trepanatorem), który wspólnie ze swoim wiernym sługą i zarazem najwierniejszym kompanem przemierza tereny ówczesnej Syrii, Babilonii, Krety oraz kraju Hatti.
W powieści nie brakuje momentów zabawnych, które w zdecydowanej większości kreuje sługa głównego bohatera jednooki Kaptah. Dominująca jest jednak głęboka refleksja Sinuhe nad własnym życiem, jego wyborami oraz wpływem tych ostatnich na los napotkanych na swojej drodze osób.
Zdecydowanie polecam!
Katarzyna Rydz