Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Ponad 1600 wniosków wpłynęło do oddziału w Chrzanowie

08.04.2020 09:00 | 0 komentarzy | 3 039 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Małopolsce od początku kwietnia wpłynęło 8,3 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

0
Ponad 1600 wniosków wpłynęło do oddziału w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z marcową specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego.
Został on wydłużony o kolejne 14 dni w oparciu o tzw. tarczę antykryzysową.

Prawo do zasiłku przysługuje również rodzicom dzieci niepełnosprawnych, które mają więcej niż 8 lat. W określonych przypadkach związanych z epidemią także rodzicom lub opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych.

Od 1 kwietnia najwięcej wniosków trafiło do krakowskiego oddziału ZUS - 3816. Mniej zarejestrowały pozostałe oddziały w Małopolsce: w Nowym Sączu - 1871, w Chrzanowie - 1627, a w Tarnowie - 943.

- Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce.