Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Upływa czas, na jaki masz wydaną rentę? Zastanawiasz się co dalej.

06.04.2020 08:29 | 0 komentarzy | 1 711 odsłona | Tadeusz Jachnicki

Osoby, które złożyły wniosek o przedłużenie prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne.

0
Upływa czas, na jaki masz wydaną rentę? Zastanawiasz się co dalej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika i komisje lekarskie zachowuje ważność przez następne trzy miesiące.

Chodzi o orzeczenie, którego ważność upływa w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu.

Orzeczenie zostanie wydłużone o kolejne trzy miesiące, jeżeli przed końcem jego ważności zostanie złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres.

Orzeczenie lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostanie wydłużony na podobnych zasadach.

Orzeczenie to będzie ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

- O trzy miesiące przedłużone będzie także orzeczenie, które wygasło przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek np. o przedłużenie renty zanim orzeczenie straciło ważność, a ZUS nie wydał nowego przed wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca - informuje Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.