Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Koronawirus: Podejrzewasz zarażenie? Nie jedź autobusem

28.02.2020 15:20 | 6 komentarzy | 3 249 odsłony | Agnieszka Filipowicz

- Sytuacja się zmienia z godziny na godzinę, a z Ministerstwa Zdrowia płyną coraz to nowe zalecenia. W razie podejrzenia zarażenia koronawirusem, należy czym prędzej udać się do najbliższego oddziału zakaźnego. Najlepiej - nie korzystając z komunikacji miejskiej - usłyszeliśmy dziś od Dominiki Latak-Glonek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

6
Koronawirus: Podejrzewasz zarażenie? Nie jedź autobusem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj, po informacji, która ukazała się w środę na portalu „Przełomu", w której zastępczyni przebywającego na urlopie inspektora sanitarnego w Chrzanowie Beata Majkrzak, odmówiła przekazania informacji i odesłała nas do rzecznika WSSE w Krakowie, została wezwana na posiedzenie zarządu powiatu chrzanowskiego.

- Ustaliliśmy, że pani wicedyrektor zachowała się jednak zgodnie z procedurami - mówi starosta chrzanowski Andrzej Uryga.
To tłumaczy, dlaczego dziś również nie udzieliła „Przełomowi" żadnych informacji dotyczących procedur w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem, ale już nie ograniczyła się do odsyłania do służb wojewódzkich, lecz zaproponowała przesłanie pytań pisemnie.

W tej sytuacji skorzystaliśmy jednak z pierwszej opcji. Na szczęście rzecznik wojewódzkiego sanepidu informuje bez zbędnej zwłoki. Na przykład o ostatnim zaleceniu, że osoby, które podejrzewają zarażenie, nie powinny korzystać z komunikacji miejskiej.

- W tej sytuacji należy udać się na najbliższy oddział zakaźny, najlepiej wcześnie telefonując do inego. Specjaliści ustalą, czy osoba będzie mogła przybyć tam własnym transportem, czy należy wysłać po nią karetkę - informuje rzeczniczka.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chrzanowski sanepid jest gotowy na sytuację, gdy zgłosi się do niego osoba z podejrzeniem zarażenia groźnym wirusem. Jest do tego przeznaczona jedna z sal oraz maski i fartuchy. Zalecany jest jednak tylko kontakt telefoniczny.

Objawy zarażenia koronawirusem:
- duszności
- złe samopoczucie
- wysoka gorączka
- kaszel.