Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Międzygminna spółka może wywieźć śmieci z Babic

10.02.2020 22:00 | 12 komentarzy | 5 434 odsłon | Michał Koryczan

Trwają rozmowy samorządowców z Babic i Zatora, aby wspólnie zająć się odbiorem odpadów.

12
Międzygminna spółka może wywieźć śmieci z Babic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zeszłorocznym przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów w babickiej gminie ofertę (wartą 2,7 mln zł) złożyła tylko jedna firma - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIKI. Samorząd przyjął tę ofertę. Wcześniej gmina płaciła rocznie za odbiór odpadów ok. 700 tys. zł.

Przełożyło się to na stawki za odbiór śmieci. Ludzie muszą teraz zapłacić od 22,70 do 33,70 zł za osobę (w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość; im jest ich więcej, tym stawka od osoby niższa). Przypomnijmy, że przez ostatnie trzy lata płacili od 3,75 do 9 zł za osobę.

Wśród mieszkańców pojawiły się sugestie, że gmina powinna sama zająć się zagospodarowaniem śmieci.

- Rozmawiamy z Zatorem o powołaniu wspólnej spółki, która zajęłaby się odbiorem odpadów. Ewentualnie mógłby zostać w tym względzie rozszerzony zakres działalności istniejącej spółki Oczyszczalnia w Podolszu (jej udziałowcami są Babice i Zator - dop. red). Wówczas też moglibyśmy mieć wspólny PSZOK, ulokowany poza granicami Babic. Może się jednak okazać, że każda z gmin będzie musiała mieć osobny punkt. Myślę, że w lutym powinniśmy mieć jasno określone kierunki - mówi wójt Babic Radosław Warzecha.

Obecnie mieszkańcy gminy mogą korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się w... Krakowie (przy ul. Nad Drwiną 33).

 

Ludzie:

Radosław Warzecha

Radosław Warzecha

Wójt gminy Babice od 2010 roku.