Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nowe zabiegi szansą dla chorych na serce

17.01.2020 17:00 | 2 komentarze | 4 796 odsłony | Marek Oratowski

W szpitalu w Chrzanowie wykonywane są coraz bardziej zaawansowane zabiegi kardiologiczne. Od niedawna lekarze przeprowadzają tam skomplikowane ablacje.

2
Nowe zabiegi szansą dla chorych na serce
Lekarze podczas zabiegu ablacji, fot. udostępnione przez dr n. med. Jacka Nowaka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na czym polega ablacja? Przez wprowadzenie elektrody wypalane jest w sercu miejsce, które wytwarza arytmię. Od 2013 roku, lekarze w chrzanowskim szpitalu wykonywali proste ablacje. W 2017 roku wprowadzili do leczenia metodę krioablacji balonowej, która znajduje zastosowanie w leczeniu migotania przedsionków i polega na mrożeniu wybranych obszarów serca do -55 st. C. Od końca ubiegłego roku leczą także złożone arytmie, które są wyzwalane w wielu miejscach w sercu. Do tego potrzebne są najnowsze elektrody oraz sprzęt do tzw. mapowania, czyli przestrzennej wizualizacji serca (3D).

- Skuteczność zabiegu oceniamy średnio na 70 procent. Co najmniej połowa pacjentów całkowicie pozbywa się arytmii. Nie wymagają stosowania leków, a komfort ich życia zdecydowanie się poprawia. Część uzyskuje poprawę na tyle, że arytmie pojawiają się rzadziej. W jednej trzeciej przypadków zabieg ablacji trzeba powtórzyć lub wykonać bardziej zaawansowaną metodą - tłumaczy dr n. med. Jacek Nowak, ordynator oddziału kardiologii Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Rozmowę z nim możecie przeczytać w najnowszym, papierowym wydaniu „Przełomu", dostępna jest także tutaj.