Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kto jest osobą wpływową na ziemi chrzanowskiej? Setka tygodnika "Przełom"

31.12.2019 09:28 | 15 komentarzy | 12 253 odsłon | Alicja Molenda

W najnowszym wydaniu tygodnika znajdziecie Państwo subiektywny ranking przygotowany przez dziennikarzy. Ryzykujemy różne reakcje na to zestawienie, ale taka już nasza zawodowa rola.

 

15
Kto jest osobą wpływową na ziemi chrzanowskiej? Setka tygodnika "Przełom"
Wpływowa setka "Przełomu". Kto ma wpływy na ziemi chrzanowskiej , kto jest zyskał, kto stracił
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po raz drugi redakcja przygotowała ranking osób mających największy wpływ na 10 różnych dziedzin życia społecznego na ziemi chrzanowskiej:  politykę, samorząd i administrację, edukację, kościół, kulturę, biznes, zdrowie, bezpieczeństwo, organizacje społeczne oraz sport.
Wpływy niektórych ze stu osób ujętych w zestawieniu są powszechnie znane. Inni zapewne się zdziwią, że w ogóle  się w nim znaleźli, bo ich wpływowość nie jest tak oczywista. Jeszcze inni woleliby, żeby ich wpływowości publicznie nie zauważać. Nie wszyscy też może wiedzą, że mają aż tak dużo do powiedzenia. Niektórzy będą zaskoczeni, że z rankingu wypadli lub - że ich pozycja w mijającym roku osłabła.

Na czym polega wpływowość? Prof. dr hab. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, medioznawca, uważa, że generalnie - na posiadaniu władzy. Ten, kto ma władzę, staje się wpływowy niejako z automatu. Ale to nie wszystko. Osoby wpływowe są skuteczne w osiąganiu celów głównie dzięki różnym układom. Najzdolniejsza nawet osoba wpływowa, gdy chce zrobić coś naprawdę ważnego i dobrego, nie zrobi nic, jeśli zablokuje ją jakiś układ. Bez odpowiedniego wparcia, najdoskonalsze pomysły runą jak domek z kart. To jest zjawisko znane niegdyś na szczeblu centralnym. Teraz zeszło niżej, na poziom regionalny i lokalny.

W rankingu ubiegłorocznym (pierwszym) przy ocenie braliśmy pod uwagę kilka ostatnich lat działalności poszczególnych osób. W zestawieniu za rok 2019 największe znaczenie miało ostatnich dwanaście miesięcy. Ranking zamierzamy powtarzać w kolejnych latach, zachowując kryterium roczne.
Jak podkreślamy - jest to ocena zespołu dziennikarzy „Przełomu" - i można się z nią nie zgadzać. Chętnie przeczytamy Wasze, drodzy Czytelnicy, opinie na temat, kto ma wpływ na nasze życie społeczne, a kto nie. Może kogoś pominęliśmy?

Zapraszamy do lektury rankingu w papierowym wydaniu "Przełomu" lub w jego wersji elektronicznej i do dyskusji.

Zespół tygodnika „Przełom"