Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Czy masz już mikrorachunek? Wszyscy powinni go mieć.

17.12.2019 10:11 | 7 komentarzy | 12 901 odsłon | Alicja Molenda

Żeby go wygenerować, jest czas do 31 grudnia 2019. Na razie niewiele osób o tym wie. Dobra wiadomość jest taka, że operacja jest prosta.

7
Czy masz już mikrorachunek? Wszyscy powinni go mieć.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podatnicy i płatnicy mają już tylko dwa tygodnie na wygenerowanie mikrorachunku. Podatki PIT płaci 25 mln Polaków, CIT 0,5 mln, na ryczałcie jest 1,2 mln, zatem obowiązek ten dotyczy wszystkich zarabiających. Nie jest to zatem rachunek firmowy, który musi trafić na białą listę VAT. Obowiązek jego posiadania nie dotyczy wyłącznie osób prowadzących własną działalność. Posiadanie numeru do rozliczeń z fiskusem jest obowiązkowe również dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Mikrokonta, jak podała Gazeta Prawna, założyło dopiero ok. 226,7 tys. osób.

Mikrorachunek podatkowy służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Dotychczasowe konta w urzędach skarbowych, na które te podatki były wpłacane, od 1 stycznia 2020 r. nie będą działać.

Wygenerowanie rachunku jest proste, zajmuje 2-3 minuty. Wystarczy wejść na stronę internetową ministerstwa finansów (www.podatki.gov.pl) i kliknąć pole "Generuj". Następnie należy wpisać swój nr PESEL, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy podatnikami VAT. W każdym innym przypadku musimy to zrobić za pomocą numeru NIP.

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/