Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Bakterie coli w wodzie. Nie pijcie jej prosto z kranu

28.11.2019 08:00 | 4 komentarze | 8 029 odsłon | Michał Koryczan

W trzech miejscowościach gminy Babice wodę wciąż można spożywać tylko po przegotowaniu.

4
Bakterie coli w wodzie. Nie pijcie jej prosto z kranu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak powiedział wójt Babic Radosław Warzecha, problem (pisaliśmy o tym w poniedziałek) ujawniła rutynowa kontrola chrzanowskiego sanepidu w przedszkolu w Olszynach.

W efekcie zlecone zostały kolejne badania wody w pozostałych wioskach w gminie. Bakterie coli wykryte zostały jeszcze w Babicach i Wygiełzowie. W pozostałych sołectwach tego nie stwierdzono.

Zgodnie z decyzją sanepidu, do 29 listopada (piątek) w Babicach, Olszynach i Wygiełzowie woda jest warunkowo przydatna do spożycia po przegotowaniu przez minimum dwie minuty.

Dotyczy to także w przypadku wykorzystania jej do przygotowywania posiłków, mycia owoców i warzyw spożywanych na surowo, mycia zębów oraz mycia naczyń i kąpieli noworodków czy niemowląt.

Wodę bez przegotowania można stosować do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych i spłukiwania toalet. Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu. Cały czas trwają prace mające na celu przywrócenie odpowiedniej jakości wody.

Jak mówi wójt Warzecha, wszystko wskazuje na to, że do zanieczyszczenia wody nie doszło w ujęciu Babice-Potroście, ale już na sieci. Gmina zleciła gospodarce komunalnej przeprowadzenie kompleksowych badań i stałego monitorowania jakości wody.

 

Ludzie:

Radosław Warzecha

Radosław Warzecha

Wójt gminy Babice od 2010 roku.