Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Sąsiedzie, nie pal w piecu śmieciami

17.11.2019 16:30 | 0 komentarzy | 4 046 odsłony | Grażyna Kaim

„Rocznie smog zabija ponad 40 tysięcy Polaków, czy chcesz się do tego przyczynić?" „Chciałbym jeździć zimą na sankach, ale nie mogę, bo powietrze jest aż ciemne od smogu", „Bardzo Pana proszę, żeby przestał Pan palić śmieci w piecu..."

0
Sąsiedzie, nie pal w piecu śmieciami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To fragmenty nagrodzonych listów nadesłanych na organizowany przez chrzanowską bibliotekę konkurs w ramach ekologicznej kampanii edukacyjnej „Niska emisja - wielka sprawa, czym dymi komin sąsiada".

Dzieci i młodzież mieli za zadanie napisać list do wyobrażonego sąsiada, w którym zwracają mu uwagę na konsekwencje palenia w piecu centralnego ogrzewania złej jakości węglem czy śmieciami.

Młodzi naprawdę dobrze odrobili zadanie i dosyć sugestywnie uświadamiają mu, że truje i powoli zabija siebie i swoich bliskich.

Jeśli jesteście ciekawi, co mają nam do przekazania w tej sprawie dzieci i młodzież, zajrzyjcie do aktualnego, papierowego numeru „Przełomu", gdzie publikujemy obszerne fragmenty konkursowych prac.

Nawyżej ocenione przez jury prace napisali: Aleksandra Kozioł (I m.), Bartosz Mianowany (II m.) i Julia Langer (III m.) - to listy w kategorii młodzież; w kategorii dzieci: Manuel Kajda (I m.), Martyna Śliwa (II m.), Marysia Odrzywołek (III m.); w kategorii dorsłych wyróżnienie otrzymała Halina Halota.