Nie masz konta? Zarejestruj się

Chełmek

Jak żyło się w koloniach powiatu chrzanowskiego

21.10.2019 14:16 | 1 komentarz | 5 179 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Będą stare zdjęcia, rysunki, makiety, a później spacer.

1
Jak żyło się w koloniach powiatu chrzanowskiego
Zdjęcie ze zbiorów MOKSiR w Chełmku. Pochodzi z rodzinnego albumu państwa Niziołków. Dawny most na rzece Przemszy, lata trzydzieste XX wieku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki przy współpracy ośrodków kultury w Chełmku i Chrzanowie oraz Muzeum w Chrzanowie zaprasza na wernisaż wystawy "Sto lat na koloniach".

Ekspozycja powstała z chęci wyróżnienia i uwypuklenia wartości kulturowych kolonii robotniczych z XX-lecia międzywojennego na terenie dawnego powiatu chrzanowskiego.

Za pomocą drewnianych makiet, rysunków aksonometrycznych oraz zdjęć organizatorzy chcą przedstawić niedoceniane do tej pory oblicze osiedli robotniczych.

- Wernisaż odbędzie się w Chełmku - mieście znanym dzięki Zakładom Przemysłu Skórzanego stworzonym przez czeskiego wizjonera Tomasza Batę. Fabryka Baty funkcjonowała jako centrum życia społecznego i wokół niej stworzono kompleks budynków mieszkalnych, zaplecze socjalne i sportowe. I to właśnie w kantynie zakładowej (obecnie siedziba MOKSiR Chełmek) otworzymy wystawę. Następnie udamy się na pobliską kolonię na spacer, który poprowadzi historyczka i popularyzatorka architektury - Anna Syska - zapraszają organizatorzy.

26.10.2019, sobota,
15.00 - otwarcie wystawy
Moksir Chełmek - Galeria Epicentrum

W Chełmku wystawę będzie można obejrzeć do 6.11.2019, następnie trafi do Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie od 8.11-22.11.2019.