Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

16.09.2019 18:00 | 2 komentarze | 4 071 odsłony | Ewa Solak

We wtorek 17 września minie 80 rocznica napaści ZSRR na Polskę. Te wydarzenia miały ogromny wpływ na późniejsze losy kraju.

2
Kto o tym pamięta?
Piotr Para w replice polskiego munduru wojskowego z września 1939 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wrzesień w całej Polsce jest miesiącem pamięci narodowej.

- Nie wszyscy jednak pamiętają o tym, co tutaj wydarzyło się w 1939 r. W naszych okolicach zginęło sporo ludzi. Serce mnie boli, że tak mało się dziś o nich mówi - mówi Piotr Para, miłośnik historii i członek Grupy Rekonstrukcyjnej Wrzesień ‘39 oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułku Piechoty w Katowicach.

Już parę lat temu próbował zainteresować tematem lokalne władze. Chciał zorganizować wrześniową imprezę rekonstrukcyjną, ale się to nie udało.

Za przykład daje Radłów i Biskupice Radłowskie, gdzie niedawno zorganizowano takie wydarzenie pod nazwą „Bitwy o most". Wzięło w niej udział kilkuset rekonstruktorów, wydarzenie oglądało parę tysięcy osób.

Kto, gdzie i kiedy uczci rocznicę 17 września?

CHRZANÓW
17 września
16.00 - Msza św. za Ojczyznę / Kościół p.w. św. Mikołaja w Chrzanowie
17.00 - Modlitwa za poległych, wystąpienie dr Ryszarda Sobieraja, Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów pod tablicą katyńską, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem „Żaby" / Park Miejski (naprzeciwko Muzeum)
Organizatorzy: Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich oraz Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie.

KRZESZOWICE
17 września
g. 10.00 - złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim oraz na kwaterze żołnierzy z I i II wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Krzeszowicach

ALWERNIA
Z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Alwerni realizowany jest projekt „W Hołdzie Naszym Bohaterom Września 1939 r." To cykl wydarzeń na cześć bohaterów z Poręby Żegoty: westerplatczyka Zygmunta Zięby oraz Kazimierza Paseckiego, uczestników Kampanii Wrześniowej, poległych w czasie służby. Obchody za kilka dni.
21 września, g. 8.00 - zawody sportowe „Sprawni jak Żołnierze" połączone z konkursem wiedzy dla uczniów - stadion w Alwerni
22 września, g. 11.00 - msza św. w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Porębie Żegoty wraz z uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej, a potem piknik służb mundurowych przy domu wiejskim w Porębie Żegoty

 

Organizatorów imprez nie ujętych w naszym informatorze prosimy o kontakt z dziennikarzem dyżurnym tel. 697 351 999. Chętnie go uzupełnimy.