Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Nie żyje Stefan Rożnawski

16.09.2019 10:57 | 0 komentarzy | 8 133 odsłon | Marek Oratowski

W wieku 97 lat w poniedziałek nad ranem zmarł Stefan Rożnawski, były wójt Babic, budowniczy kościołów.

0
Nie żyje Stefan Rożnawski
Stefan Rożnawski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jako dyrektor Zakładów Chemicznych "Organika-Azot" w Jaworznie oraz Fabryki Kosmetyków Pollena Miraculum Stefan Roznawski już w latach siedemdziesiątych wprowadzał innowacje chroniące zdrowie pracowników i środowisko. Jako nowatora zapamiętali go też w KWK Janina, a przede wszystkim w gminie Babice, w której od 1992 roku przez dwie kadencje był wójtem.

Miał uprawnienia budowlane, więc społecznie zaangażował się w budowę kościołów. Projektował je, pomagał w uzyskaniu pozwoleń na budowę, załatwiał materiały. W realiach PRL-u graniczyło to niemal z cudem.

Stefan Rożnawski nie odmawiał też strażakom, projektując i budując remizy. Mieszkańcy rodzinnych stron słuchali go jak ojca, gdy zarządzał choćby budowę trzech głębinowych ujęć wody czy oczyszczalni ścieków (realizowanej wspólnie z Zatorem).

Pochodzący z Kwaczały inżynier doczekał się za to pięknego podziękowania. Jan Paweł II przyznał mu w 1994 roku medal Pro Eclesia et Pontifice - najwyższe odznaczenie papieskie przyznawane świeckim.

Otrzymał też Złoty Krzyż Zasługi. Dwa lata temu odebrał zaś Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Był honorowym obywatelem Babic.

- Był człowiekiem bardzo bezpośrednim, o wielkiej kulturze bycia - podkreśla sekretarz gminy Babice Stanisław Rokosz.