Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Papierowe last minute. Sześć materiałów, których nie możecie przegapić

05.08.2019 13:11 | 0 komentarzy | 3 108 odsłony | Alicja Molenda

Jeszcze tylko poniedziałek i wtorek w sprzedaży jest papierowe wydanie tygodnika "Przełom" nr 30, a w nim materiały, których w internecie nie znajdziecie. Piszemy o charakternych Żarkach, czarującej Młoszowej, rozmawiamy z polską naukowiec z Berkeley pochodzącą z Płok. Przeczytacie też o modnej ostatnio  hulajnodze, ćmie azjatyckiej zżerającej bukszpany i o tym, co zrobić, aby pstrykane przez Was w dużej ilości zdjęcia ktoś kiedyś zobaczył.

0
Papierowe last minute. Sześć materiałów, których nie możecie przegapić
Bohterowie naszych tekstów: Maria Żurek, Stanisław Dwornik, Róża Wypyska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Życie to podróż

Maria Żurek jest fizykiem. Z rodzinnych Płok życie zaprowadziło ją na uniwersytet w Berkeley w USA, gdzie pracuje naukowo.  Tam się realizuje i rozwiązuje zagadkę pochodzenia spinu protonu za pomocą eksperymentu STAR. O trybie życia naukowca, kontaktach z noblistami, polskiej i włoskiej rodzinie z dr Marią Żurek rozmawia Ewa Solak.

 

 

 

Alternatywa dla roweru

Aneta Drzewiecka w Chrzanowie korzysta z hulajnogi jako środka komunikacji. Elektryczne dwukółkowce podbiły serca mieszkańców dużych miast i zaczynają szturmować mniejsze. W bieżącym wydaniu "Przełomu" znajdziecie wszystko, co trzeba wiedzieć na temat hulajnogi.

 

Zaraza zżerająca wasze bukszpany

Żeruje w nocy i nie ma litości dla zdobiących skwery i ogrody bukszpanów. Nazywa się ćma azjatycka. Eksperci podpowiadają, jak próbować sobie radzić ze szkodnikiem, który w Polsce nie ma na razie naturalnych wrogów w przyrodzie.

 

Niedostępna perełka

Bożena Admczyk, sołtyska Młoszowej, przygląda się dyskretnie Zespołowi Pałacowo-Parkowemu, który od czasu przejęcia go przez krakowską AGH jest niedostępny dla zwiedzających.  Wkrótce ma się to zmienić. My w ramach akcji "Lato z Przełomem" zaglądamy do Młoszowej i piszemy o jej historii, ciekawych ludziach i nowo powstającym tam osiedlu.

 

Żarki - wieś charakterna

"Tu ludzie inaczej żyją, inaczej się ubierają i co ważne - inaczej rozmawiają (odrębna gwara). Cechuje ich jeszcze duża nieufność wobec obcych. Mało jet przypadków, aby obcy wżenił się w rodzinę z Żarek. Obcy kawalerowie byli przeganiani przez miejscowych"- czytamy w Szkicach do monografii wsi Żarki"

Strach się bać? nie! Netzer, czyli Stanisław Dwornik stamtąd pochodzi i do Żarek zaprasza. "Przełom" też tam był. Nikt nas nie przeganiał. Przeciwnie, było bardzo sympatycznie. O tatarskich korzeniach, klanach i dzielnicach żareckich pisze Grażyna Kaim.

Nie pstrykać na oślep i wydrukować

Róża Wypyska z Libiąża fotografuje miasto. Przygotowała interesujący kolaż i wygrała konkurs z okazji 50-lecia Libiąża. W najnowszym wydaniu "Przełomu" fotografka radzi, co robić ze zdjęciami robionymi z różnych okazji, aby ktoś kiedykolwiek je zobaczył.

Zapraszamy do czytania, bo tych informacji nie znajdziecie w internecie, ani w żdnej innej gazecie.

Kto nie zdąży do punktów sprzedaży przed środą, zawsze ma wyjście. Wydanie elektroniczne.